fot. UCI

Trwają torowe mistrzostwa świata, rozgrywane w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines. Dziś zawodnicy i zawodniczki powalczą o 4 komplety medali – poznamy także najlepszą czwórkę sprintu mężczyzn.

Sobotnia rywalizacja na welodromie w Saint-Quentin-en-Yvelines rozpocznie się kwalifikacjami do 500-metrowej jazdy na czas kobiet, w których zobaczymy Marlenę Karwacką Urszulę Łoś. Oprócz Polek, warto zwrócić uwagę na Niemki – Leę Sophie Friedrich i Emmę Hinze – będące jednymi z głównych faworytek do sięgnięcia po zwycięstwo. Pierwsza z nich będzie broniła tytułu z Roubaix, natomiast druga zwyciężyła w sierpniowych mistrzostwach Europy. Dodatkowo, z dobrej strony mogą pokazać się Martha Bayona Pineda (Kolumbia), Kristina Clonan (Australia), które wygrywały w tym roku zawody z cyklu Pucharu Narodów, a także Miriam Vece (Włochy) i Yufang Guo (Chiny).

Gdy zakończą się kwalifikacje jazdy na czas, na deskach welodromu pojawią się sprinterzy – Polskę reprezentować będą Rafał Sarnecki i Mateusz Rudyk, brązowy medalista mistrzostw świata w Pruszkowie z 2019 roku. Głównymi faworytami są rzecz jasna Holendrzy, którzy od lat dominują w konkurencjach sprinterskich – Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland. Oprócz nich, a także Mateusza Rudyka, o wysokie pozycje mogą powalczyć między innymi: Sebastien Vigier (Francja) – aktualny mistrz Europy, Stefan Bötticher (Niemcy), Matthew Richardson, Matthew Glaetzer (Australia), Rayan Helal (Francja) czy Jack Carlin (Wielka Brytania). Klasycznie, półfinały i finały sprintu mężczyzn zostaną rozegrane jutro.

Przez cały dzień zawodnicy będą rywalizować też w omnium, w którym wystartuje były mistrz Europy w tej konkurencji – Alan Banaszek. Lista startowa torowego wieloboju prezentuje się niesamowicie – znaleźli się na niej wszyscy medaliści z ubiegłego roku: Ethan Hayter (Wielka Brytania), Aaron Gate (Nowa Zelandia) i Elia Viviani (Włochy), jednak faworytów do zajęcia wysokich miejsc jest o wiele więcej.

Jednym z nich jest były mistrz świata, Benjamin Thomas (Francja), który w omnium radzi sobie rewelacyjnie. O wysokie pozycje, choć niekoniecznie o zwycięstwo, mogą powalczyć też: Jules Hesters (Belgia), Shunsuke Imamura (Japonia), Niklas Larsen (Dania), Gavin Hoover (USA), Sebastian Mora Vedri (Hiszpania) czy Vincent Hoppezak (Holandia).

Dziś poznamy też nową mistrzynię świata w indywidualnym wyścigu na dochodzenie kobiet (3 km). Pod nieobecność kontuzjowanej Chloe Dygert i Lisy Brennauer, która zakończyła karierę, głównymi faworytkami wydają się być Franziska Brauße i aktualna mistrzyni Euroy, Mieke Kröger (Niemcy). W walkę o najwyższe lokaty mogą włączyć się też między innymi Włoszki – Vittoria Guazzini i Letizia Paternoster – czy Marion Borras (Francja). Polki nie startują.

Kobiety będą też rywalizowały o medale w madisonie, którego stawka wydaje się być bardzo wyrównana. Na liście startowej wyróżnia się kilka reprezentacji, w tym: Dania (Amalie Dideriksen, Julie Leth), Włochy (Rachele Barbieri, Chiara Consonni), Francja (Clara Copponi, Valentine Fortin), a także Belgia (Lotte Kopecky, Shari Bossuyt), Wielka Brytania (Neah Evans, Laura Kenny) oraz Australia (Georgia Baker, Alexandra Manly) i to właśnie one między sobą powinny rozstrzygnąć losy zwycięstwa. Polskę reprezentować będą Wiktoria Pikulik i Olga Wankiewicz.

Pełne listy startowe, wyniki i live timing

Transmisja:

Eurosport 1 / Player – od 17.20 do 21.00
TVP Sport – od 17.30 do 19.30; sport.tvp.pl – od 17.30

Harmonogram czwartego dnia rywalizacji:

Harmonogram wyścigów i transmisji telewizyjnych

Poprzedni artykułSaint-Quentin-en-Yvelines 2022: Filippo Ganna pobił rekord świata na 4 kilometry
Następny artykułSaint-Quentin-en-Yvelines 2022: Mateusz Rudyk awansował do półfinału sprintu!
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.