fot. UCI

Drugi dzień mistrzostw świata w kolarstwie torowym przyniesie nam finałowe rozstrzygnięcia w drużynowych wyścigach na dochodzenie. Obejrzymy także rywalizację w sprincie, keirine, scratchu i wyścigu eliminacyjnym.

Rywalizację na welodromie w Saint-Quentin-en-Yvelines rozpoczną kwalifikacje keirinu mężczyzn i sprintu indywidualnego kobiet. Na starcie pierwszej konkurencji niestety nie zobaczymy reprezentantów Polski. Faworytami zmagań będą Holendrzy – Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland – którzy w ubiegłorocznym czempionacie zameldowali się odpowiednio na pierwszej i drugiej pozycji. Oprócz nich warto zwrócić uwagę między innymi na: Sebastiena Vigiera i Melvina Landerneau (Francja) – pierwszy z nich zdobył w sierpniu koszulkę mistrza Europy w tej konkurencji, natomiast Landerneau zajął wtedy trzecie miejsce.

Z bardzo dobrej strony mogą zaprezentować się też: Stefan Bötticher (Niemcy), prezentujący znakomitą formę Matthew Richardson, Matthew Glaetzer (Australia), Jack Carlin (Wielka Brytania) czy Jair Tjon En Fa (Surinam).

Na starcie kwalifikacji do sprintu kobiet zobaczymy dwie Polki – Nikolę Sibiak i Paulinę Petri. Faworytkami rywalizacji będą Niemki – Emma Hinze i Lea Sophie Friedrich – a także takie zawodniczki, jak: Kelsey Mitchell (Kanada) – mistrzyni olimpijska w tej konkurencji, Olena Starikova (Ukraina), Mathilde Gros (Francja), która niedawno zajęła drugie miejsce w mistrzostwach Europy czy Laurine van Riessen (Holandia).

W sesji wieczornej zostaną rozegrane kolejne rundy keirinu mężczyzn i sprintu kobiet (półfinały i finały sprintu zaplanowane są na jutro). Oprócz tego, poznamy rozstrzygnięcia w drużynowych wyścigach na dochodzenie. Jako pierwsze na torze zameldują się zawodniczki, które mają jeszcze do rozegrania pierwszą rundę. W kwalifikacjach najlepiej poradziły sobie Włoszki (Elisa Balsamo, Chiara Consonni, Martina Fidanza, Vittoria Guazzini), uzyskując czas 4:11,011. Na dalszych pozycjach uplasowały się Brytyjki (Neah Evans, Katie Archibald, Megan Barker, Josie Knight; 4:13,117) i Francuzki (Marion Borras, Clara Copponi, Valentine Fortin, Victorie Berteau; 4:13,425). To właśnie zawodniczki tych zespołów będą pretendentkami do zajęcia najwyższych pozycji.

Do zakończenia rywalizacji mężczyzn pozostały już tylko biegi o złoto i brąz. W wyścigu o tęczowe koszulki zmierzą się kręcący podobne czasy Włosi (Filippo Ganna, Francesco Lamon, Jonathan Milan, Manilo Moro) z Brytyjczykami (Ethan Hayter, Oliver Wood, Ethan Vernon, Dan Bigham). O brąz powalczą natomiast Australijczycy (Conor Leahy, Kelland O’Brien, Sam Welsford, James Moriarty) z Duńczykami (Tobias Hansen, Carl-Fredrik Bevort, Lasse Norman Hansen, Rasmus Pedersen), którzy zarówno w kwalifikacjach, jak i w pierwszej rundzie, byli szybsi od reprezentantów Australii.

Polki i Polacy zakończyli rywalizację na kwalifikacjach, zajmując odpowiednio jedenastą i dwunastą pozycję.

Wieczorem odbędą się też scratch mężczyzn i wyścig eliminacyjny kobiet. Wśród mężczyzn wystartują wszyscy medaliści mistrzostw świata w tej konkurencji z ubiegłego roku – Donavan Grondin (Francja), Tuur Dens (Belgia) i Rhys Britton (Wielka Brytania). Oprócz nich, o najwyższe lokaty mogą powalczyć też: Sebastian Mora Vedri (Hiszpania), Gavin Hoover (USA), Moritz Malcharek (Niemcy), Rui Oliveira (Portugalia) czy Roy Eefting (Holandia). My będziemy liczyć na dobry występ Filipa Prokopyszyna.

W wyścigu eliminacyjnym kobiet Polskę będzie reprezentowała natomiast Nikol Płosaj – brązowa medalistka mistrzostw Europy w Apeldoorn w tej konkurencji. Na starcie zabraknie mistrzyni świata z Roubaix – Letizii Paternoster (Włochy). Zamiast niej, w niebieskim stroju zobaczymy Rachele Barbieri – aktualną mistrzynię Europy w omnium i madisonie. Skoro jesteśmy już przy kontynentalnym czempionacie w Monachium – w wyścigu eliminacyjnym najlepsza okazała się wtedy Lotte Kopecky (Belgia), która dziś stanie do walki o tytuł mistrzyni świata. W walkę o zwycięstwo powinny włączyć się też takie zawodniczki, jak: Jennifer Valente (USA), Mylene de Zoete (Holandia), Olivija Baleisyte (Litwa) czy Yumi Kajihara (Japonia).

Pełne listy startowe, wyniki i live timing

Transmisja:

Eurosport 1 / Player – od 18.20 do 22.00
TVP Sport – od 18.25 do 20.20 i od 21.00; sport.tvp.pl – od 18.30

Harmonogram pierwszego dnia rywalizacji:

 

Harmonogram wyścigów i transmisji telewizyjnych

Poprzedni artykułSaint-Quentin-en-Yvelines 2022: Australijczycy przełamali Holendrów w sprincie drużynowym
Następny artykułSaint-Quentin-en-Yvelines 2022: Spodziewani i nieoczekiwani mistrzowie
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.