Wszystko co dobre, szybko się kończy. W Saint-Quentin-en-Yvelines poznamy dziś ostatnich medalistów i medalistki tegorocznych mistrzostw świata w kolarstwie torowym. Kolarze powalczą w sprincie, madisonie i wyścigu eliminacyjnym, a kolarki w keirinie i wyścigu punktowym.

Równo o godzinie 12.00, na deskach podparyskiego welodromu zobaczymy sprinterów, walczących o tytuł mistrza świata. Do dzisiejszych półfinałów zakwalifikował się Mateusz Rudyk, który zmierzy się z trzykrotnym złotym medalistą światowego czempionatu, Harrie’em Lavreysenem (Holandia). Drugą parę utworzą Australijczycy – Matthew Richardson i Matthew Glaetzer. Faworytem rywalizacji jest oczywiście Holender, od lat dominujący w tej konkurencji.

W „porannej” sesji, rozegrane zostaną też pierwsze biegi w keirinie kobiet, w którym Polskę reprezentować będą Marlena Karwacka i Urszula Łoś – srebrna medalistka mistrzostw Europy w Monachium. W ubiegłym roku tytuł mistrzyni świata w tej konkurencji trafił do Lei Sophie Friedrich (Niemcy), która w finale finiszowała przed Miną Sato (Japonia) – obie zawodniczki staną dziś na starcie. W zmaganiach weźmie też udział aktualna mistrzyni olimpijska – Shanne Braspennincx. Należy zwrócić też uwagę na takie zawodniczki, jak: Ellesse Andrews (Australia), Lauriane Genest (Kanada), Emma Hinze (Niemcy), Olena Starikova (Ukraina) czy Taky Marie Divine Kouame i Mathilde Gros (Francja), które przed własną publicznością zdobyły już po jednej tęczowej koszulce.

Sesję popołudniową otworzy wyścig punktowy kobiet. Powtórzyć sukces sprzed roku będzie chciała Lotte Kopecky – w tych mistrzostwach Belgijka zdobyła już dwa złote medale, zwyciężając w wyścigu eliminacyjnym i w madisonie. Na liście startowej jest jednak kilka zawodniczek, mogących zagrozić 4-krotnej złotej medalistce MŚ. Jedną z nich jest świeżo upieczona mistrzyni świata w omnium – Jennifer Valente (USA) – która dwukrotnie zdobywała w tej konkurencji srebrny krążek. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na takie zawodniczki, jak: Silvia Zanardi (Włochy), Anita Yvonne Stenberg (Norwegia), Maggie Coles-Lyster (Kanada), Victorie Berteau (Francja) czy Neah Evans (Wielka Brytania). W biało-czerwonych barwach w wyścigu punktowym wystartuje Karolina Karasiewicz – brązowa medalistka mistrzostw Europy 2020 w tej konkurencji.

Średniodystansowcy będą rywalizować dziś w madisonie, w którym Polskę reprezentować będą Bartosz Rudyk i Szymon Sajnok. Lista startowa obfituje w wielkie nazwiska, toteż można spodziewać się zaciętego i emocjonującego pojedynku o zwycięstwo. Główne role powinni odgrywać w nim: Francuzi (Donavan Grondin / Benjamin Thomas), Brytyjczycy (Ethan Hayter / Oliver Wood), Włosi (Simone Consonni / Michele Scartezzini), Nowozelandczycy (Aaron Gate / Campbell Stewart) i Duńczycy (Niklas Larsen / Michael Morkov). Należy zwrócić też uwagę na byłych mistrzów świata – Niemców (Theo Reinhardt / Roger Kluge) – oraz na Holendrów (Yoeri Havik / Jan-Willem van Schip).

Ostatnią konkurencją tegorocznych mistrzostw świata w kolarstwie torowym będzie wyścig eliminacyjny, który zadebiutował w programie tej imprezy dopiero w ubiegłym roku. Wtedy najlepszy był Elia Viviani (Włochy), będący też aktualnym mistrzem Europy. Włoch będzie walczył dziś o powiększenie swojej kolekcji o kolejną koszulkę i trzeba otwarcie przyznać, że będzie on głównym faworytem do zwycięstwa. O tęczowym trykocie mogą myśleć też: Corbin Strong (Nowa Zelandia), Dylan Bibic (Kanada) czy Thomas Boudat (Francja), którzy z dobrej strony pokazywali się w tych mistrzostwach.

Warto zwrócić też uwagę na Julesa Hestersa (Belgia), specjalizującego się w tej konkurencji, a także Ethana Vernona (Wielka Brytania) oraz reprezentanta Polski, Alana Banaszka.

Po napisaniu zapowiedzi doszło do korekty listy startowej – w wyścigu eliminacyjnym wystartuje Filip Prokopyszyn.

Pełne listy startowe, wyniki i live timing

Transmisja:

Eurosport 1 / Player – od 13.00 do 17.10
TVP Sport – od 13.30 do 17.00; sport.tvp.pl – od 13.30

Harmonogram piątego dnia rywalizacji:

Harmonogram wyścigów i transmisji telewizyjnych

Poprzedni artykułSaint-Quentin-en-Yvelines 2022: Mateusz Rudyk awansował do półfinału sprintu!
Następny artykułFilip Prokopyszyn wystartuje w tegorocznej UCI Torowej Lidze Mistrzów
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.