fot. Piotr Łabaziewicz

Ciężko uwierzyć, ale jesteśmy już na półmetku mistrzostw świata w kolarstwie torowym, rozgrywanych we francuskim Saint-Quentin-en-Yvelines. Dziś poznamy nowych mistrzów i mistrzynie świata w takich konkurencjach, jak: jazda na czas, indywidualny wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy mężczyzn, a także sprint i omnium kobiet.

Na pierwszy ogień w piątkowej rywalizacji pójdzie kilometrowa jazda na czas, a dokładniej jej kwalifikacje, w których wystartuje Patryk Rajkowski – brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw Europy i czwarty zawodnik światowego czempionatu w 2021 roku. Tytułu będzie bronił Holender Jeffrey Hoogland, który jest głównym faworytem rywalizacji. Oprócz niego warto zwrócić uwagę na zwycięzców tegorocznych zawodów z cyklu Pucharu Narodów – Maximiliana Dörnbacha (Niemcy), Chenxiego Xue (Chiny) i Cristiana Ortegę (Kolumbia). W czołówce mogą uplasować się również: Santiago Ramirez (Kolumbia), Melvin Lenderneau (Francja) czy Tomas Babek (Czechy).

Kobiety będą dziś rywalizować o złoty medal torowych mistrzostw świata w omnium, który w ubiegłym roku trafił do Katie Archibald (Wielka Brytania), która tym razem nie stanie na starcie wieloboju. Główną faworytką zmagań wydaje się być Lotte Kopecky (Belgia), która wczoraj sięgnęła po triumf w wyścigu eliminacyjnym, a w Roubaix zajęła drugie miejsce. Oprócz Belgijki, nie można zapomnieć też o medalistkach olimpijskich w tej konkurencji – Jennifer Valente (USA) i Yumi Kajiharze. Japonka, jeśli tylko dojdzie do siebie po wczorajszej kraksie, będzie poważną kandydatką do zajęcia miejsca na podium. W walkę o medale mogą włączyć się też: Clara Copponi (Francja), Elisa Balsamo (Włochy), Amalie Dideriksen (Dania) czy Sophie Lewis (Wielka Brytania).

Niestety, z powodu problemów zdrowotnych w omnium nie weźmie udziału awizowana do startu Daria Pikulik, która była jedną z faworytek tej konkurencji. Na skutek zmiany, w torowym wieloboju Polskę będzie reprezentowała Karolina Karasiewicz.

W piątek rozegrane zostaną też decydujące biegi w sprincie indywidualnym kobiet. Półfinałowe pary utworzą Lea Sophie Friedrich (Niemcy) z Laurine van Riessen (Holandia), a także mistrzyni świata z Roubaix i Berlina, Emma Hinze (Niemcy) wraz z Francuzką Mathilde Gros.

Nie będzie to jednak koniec emocji – oprócz wymienionych wyżej konkurencji, mężczyźni powalczą o tęczowe koszulki w indywidualnym wyścigu na dochodzenie oraz w wyścigu punktowym. W pierwszej z tych konkurencji nie zobaczymy ubiegłorocznego zwycięzcy, Ashtona Lambie’ego (USA), który po wygraniu mistrzostw świata i pobiciu rekordu globu poczuł się spełniony i zdecydował się odpuścić tegoroczny czempionat.

Zdecydowanym faworytem będzie więc Filippo Ganna (Włochy), który niedawno ustanowił nowy rekord w jeździe godzinnej, a wczoraj zdobył srebro w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Z pewnością będzie chciał dołożyć dziś do swojej kolekcji piątą tęczową koszulkę za zwycięstwo w tej konkurencji. Pretendentami do zajęcia kolejnych miejsc będą młodzi: Jonathan Milan (Włochy), Tobias Buck-Gramcko, Nicolas Heinrich (Niemcy), a także doświadczony Claudio Imhof (Szwajcaria). Warto wspomnieć też o Danielu Bighamie (Wielka Brytania) – byłym już rekordziście świata w jeździe godzinnej, który wczoraj wraz z kolegami z reprezentacji zdobył złoty medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W indywidualnym wyścigu na dochodzenie Polskę będzie reprezentował aktualny mistrz kraju w tej konkurencji, Kacper Majewski.

Wieczorem rozegrany zostanie wyścig punktowy, w którym zobaczymy dwukrotnego mistrza Europy elity w tej konkurencji – Wojciecha Pszczolarskiego. Żaden z ubiegłorocznych medalistów mistrzostw świata w Roubaix w wyścigu punktowym nie stanie dziś na starcie, ale nie oznacza to, że zabraknie tam jakościowych zawodników. Oprócz Polaka, w wyścigu punktowym powalczą między innymi: Corbin Strong (Nowa Zelandia) – złoty medalista mistrzostw świata z 2020 roku – wielokrotny medalista imprez mistrzowskich Roger Kluge (Niemcy) czy Fabio Van den Bossche (Belgia). Warto zwrócić też uwagę na Yoeriego Havika (Holandia), Thomasa Boudat (Francja) czy Williama Perretta (Wielka Brytania).

Pełne listy startowe, wyniki i live timing

Transmisja:

Eurosport 1 / Player – od 18.20 do 22.15
sport.tvp.pl – od 18.30

Harmonogram trzeciego dnia rywalizacji:

Harmonogram wyścigów i transmisji telewizyjnych

Poprzedni artykułSaint-Quentin-en-Yvelines 2022: Spodziewani i nieoczekiwani mistrzowie
Następny artykułSaint-Quentin-en-Yvelines 2022: Filippo Ganna pobił rekord świata na 4 kilometry
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.