fot. Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent

We wtorek 15 listopada na welodromie Kuipke rozpocznie się widowiskowa, pełna gwiazd sześciodniówka Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent.

Już dziś z przytupem rozpocznie się jedna z najbardziej prestiżowych sześciodniówek na świecie – Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent w Gandawie. Podczas zmagań na kultowym torze Kuipke, zawodnicy będą rywalizowali między innymi w: madisonach, scratchach, wyścigach za dernami, masowych sprincie czy wyścigach punktowych. W sześciodniowej rywalizacji kluczowe będą nadrobione okrążenia w madisonach, a także punkty zdobywane w wyścigach amerykańskich oraz w innych konkurencjach – za zgromadzenie 100 oczek, para „nadrabia rundę” nad rywalami.

Sygnał do startu da Bradley Wiggins – zwycięzca zawodów z 2003 i 2016 roku, który w tegorocznej odsłonie będzie kibicował swojemu synowi, Benowi. Młody Brytyjczyk będzie rywalizował w parze z Harrym Codem w ramach młodzieżowego AVS Cup.

Oczy większości kibiców będą zwrócone jednak na wyścigi elity, a w nich – mimo że sześciodniówka pokrywa się z zawodami UCI Torowej Ligi Mistrzów – gwiazd nie zabraknie. Po raz kolejny na krótkim, zaledwie 167-metrowym welodromie Kuipke obejrzymy pożegnanie legendy – tym razem przyszedł czas na Iljo Keisse, który po prawie 20 latach zawodowej kariery powiedział „pas”. Dla Belga będzie to 18. występ w Zesdaagse Gent – triumfował w tej imprezie aż siedmiokrotnie.

W tym tygodniu powalczy o zwycięstwo numer 8 w parze z Jasperem De Buystem, który również zna smak wygranej na klimatycznym torze w Gandawie – zwyciężał to w 2013 i 2014 roku.

Pretendentami do triumfu w belgijskiej sześciodniówce będą też aktualni mistrzowie Europy w madisonie – Roger Kluge i Theo Reinhardt – a także takie pary, jak: Lindsay De Vylder / Robbe Ghys czy Fabio Van den Bossche / Yoeri Havik. Zawodnicy z ostatniego duetu stawali na podium wyścigu punktowego w tegorocznych mistrzostwach świata (Havik na najwyższym stopniu, Van den Bossche na najniższym), natomiast Robbe Ghys będzie chciał obronić tytuł sprzed roku, kiedy to triumfował w Zesdaagse Gent w parze z kończącym karierę Kennym De Ketele.

Warto wspomnieć też, że De Vylder i Van den Bossche zwyciężyli niedawno w trzydniówce w Ballerup, prezentując bardzo dobrą dyspozycję. W Danii dobry występ zaliczyli też Vincent Hoppezak i Philip Heijnen, którzy razem staną na starcie w Gandawie.

Nie można zapomnieć też o takich parach, jak: Ethan Hayter (były mistrz świata w omnium) / Fred Wright, Jan-Willem van Schip (były mistrz świata w wyścigu punktowym) / Tuur Dens czy duecie Gianluca Pollefliet / Noah Vandenbranden, który w ubiegłym roku triumfował w AVS Cup.

Dodatkowo, w ramach Zesdaagse Gent odbędzie się Fiberklaar Ladies Cup dla elity kobiet. Na holendersko-belgijskiej liście startowej znalazły się między innymi Lotte Kopecky – trzykrotna mistrzyni świata na torze – czy Shari Bossuyt, która w parze z wcześniej wspomnianą rodaczką zwyciężyła w światowym czempionacie w madisonie. Kobiety powalczą w wyścigach indywidualnych – na piątek organizatorzy zaplanowali dla nich wyścig punktowy, natomiast w sobotę odbędą się zmagania w scratchu, a także wyścigu eliminacyjnym i ponownie punktowym.

Pary startujące w Zesdaagse Gent 2022:

Roger Kluge / Theo Reinhardt (Schneider Electric; mistrzowie Europy)
Iljo Keisse / Jasper De Buyst (Lotto Soudal/Quick-Step)
Lindsay De Vylder / Robbe Ghys (Baloise Insurance)
Ethan Hayter / Fred Wright (Callant)
Fabio Van Den Bossche / Yoeri Havik (BelgaClima/DS Plastics)
Jan-Willem van Schip / Tuur Dens (Etixx)
Gianluca Pollefliet / Noah Van Den Branden (Lotto)
Jules Hesters / Tim Torn Teutenberg (Sport Vlaanderen)
Gerben Thijssen / Julius Johansen (Super 8)
Silvan Dillier / Stijn Steels (Caruur)
Philip Heijnen / Vincent Hoppezak (De Feestarchitect)
Brent Van Mulders / Matias Malmberg (Vanerusel)

Lista startowa kobiecego Fiberklaar Ladies Cup:

Lotte Kopecky (Belgia)
Shari Bossuyt (Belgia)
Katrijn De Clercq (Belgia)
Martih Vanhove (Belgia)
Sara Maes (Belgia)
Helene Hesters (Belgia)
Febe Jooris (Belgia)
Lani Wittevrongel (Belgia)
Marit Raaijmakers (Holandia)
Babette van der Wolf (Holandia)
Yuli van der Molen (Holandia)
Daniek Hengeveld (Holandia)

Przez pierwsze cztery dni, zmagania elity w Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent będą rozpoczynać się o 20.00. W sobotę wyścigi wystartują o 19.30, a w niedzielę o 13.20.

Transmisja z wydarzenia będzie realizowana przez płatną belgijską usługę Prickx TV, która oferuje jednak okres próbny.

Dokładny program Zesdaagse Gent można znaleźć –> tutaj.

Poprzedni artykułDBCs 3-dagesløb 2022: Van den Bossche i De Vylder wygrywają wśród mężczyzn, Knight i Evans wśród kobiet
Następny artykułZesdaagse Gent 2022: Fabio Van den Bossche i Yoeri Havik prowadzą po pierwszym dniu
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.