fot. Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent

Wczoraj rozpoczęła się jedna z najbardziej prestiżowych sześciodniówek w kalendarzu – Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent w Gandawie. Po pierwszym dniu rywalizacji, w klasyfikacji generalnej prowadzą Fabio Van den Bossche i Yoeri Havik.

We wtorek wystartowała setna odsłona kultowej sześciodniówki Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent, rozgrywanej na welodromie Kuipke w Gandawie. Pierwszego dnia prestiżowych zawodów rywalizowano miedzy innymi w madisonach, wyścigu: punktowym, eliminacyjnym i za dernami, a także w jeździe na czas czy masowym sprincie.

Zmagania rozpoczęły się od wyścigów punktowych, w których triumfowali Vincent Hoppezak (w parze z Philipem Heijnenem) i aktualny mistrz świata w tej konkurencji – Yoeri Havik (w parze z Fabio Van den Bossche). W kolejnych wyścigach – madisonie i najszybszym okrążeniu – dominowali natomiast Belgowie: Lindsay De Vylder i Robbe Ghys, który w ubiegłym roku triumfował w całych zawodach w duecie z Kennym De Ketele.

Reprezentanci gospodarzy, a konkretniej De Vylder, uzyskali czas okrążenia 8,450 sekundy, zbliżając się do rekordu toru, należącego do Moreno De Pauwa (8,433 s).

W kolejnych konkurencjach para De Vylder/Ghys musiała jednak uznać wyższość innych zawodników – wyścigi za dernami padły łupem Fabio Van den Bossche oraz, ku uciesze kibiców, Iljo Keisse (w parze z Jasperem De Buystem), który chce zakończyć swoją zawodową karierę z przytupem.

W masowym sprincie oraz 500-metrowej jeździe na czas triumfowali natomiast Tuur Dens i Jan-Willem van Schip, uzyskując czas 26,496 sekundy. Jest to nowy rekord toru Kuipke na tym dystansie.

Oprócz wspomnianych już wyścigów, w Gandawie rozegrano również scratch, w którym zwyciężył Philip Heijnen, a rywalizację – klasycznie – zakończył madison. Okrążenie nad resztą stawki nadrobiła w nim para Brytyjczyków – Ethan Hayter / Fred Wright.

Po pierwszym dniu zmagań w Zesdaagse Gent, w klasyfikacji generalnej prowadzą jednak Yoeri Havik i Fabio Van den Bossche (69 punktów), przed duetami: Robbe Ghys / Lindsay De Vylder (64) i Jules Hesters / Tim Torn Teutenberg (51). W czołówce bez straty okrążenia plasują się też: Ethan Hayter / Fred Wright (37), Iljo Keisse / Jasper De Buyst (25) oraz Roger Kluge / Theo Reinhardt (9), występujący w Gandawie w koszulkach mistrzów Europy w madisonie.

Niestety, po kraksie w madisonie z rywalizacji musiał wycofać się Stijn Steels, ścigający się w parze z Silvanem Dillierem. Belg z Quick-Step Alpha Vinyl na skutek upadku złamał trzy żebra i dwa kręgi.

Wyniki

Więcej o Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent można przeczytać –> tutaj.

Poprzedni artykułStartuje setna odsłona Lotto Zesdaagse Vlaanderen-Gent
Następny artykułUCI Torowa Liga Mistrzów 2022: Zapowiedź drugiej rundy
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.