fot. Mateusz Rudyk facebook

Na torze w litewskim Poniewieżu odbyły się zawody UCI klasy pierwszej. Reprezentanci Polski na Litwie zanotowali kolejne świetne wyniki.

Na początek zawodów dwie polskie drużyny stanęły na podium w sprincie. Wygrali Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel i Rafał Sarnecki. Trzecie miejsce zajął zespół składający się w 2/3 z kolarzy jeżdżących na średnim dystansie. Pracę Bartosza Rudyka i Adriana Teklińskiego na trzeciej zmianie wykończył sprinter Patryk Rajkowski. Drugie miejsce zajęli Litwini: Vasiljus Lendel, Svajunas Jonauskas i Gedvinas Serafinas.

Mateusz Rudyk sięgnął po zwycięstwo w sprincie, pokonując w finale Vasiljusa Lendela. W rywalizacji o brązowy medal Rafał Sarnecki wygrał z Krzysztofem Makselem. Polscy sprinterzy zdominowali finał keirinu. Wygrał Patryk Rajkowski przed Krzysztofem Makselem i Rafałem Sarneckim. Piąty był Mateusz Rudyk.

Na zawodach w Poniewieżu zabrakło naszych czołowych sprinterek, ale Julita Jagodzińska i Aleksandra Tołomanow również poradziły sobie dobrze. Jagodzińska finiszowała na 3. pozycji w keirinie za Simone Krupeckaite i Robyn Stewart. Krupeckaite triumfowała także w sprincie indywidualnym. Jagodzińska była 7., a Tołomanow 10. Polki uplasowały się na 4. miejscu w sprincie drużynowym za Litwinkami, Rosjankami i Włoszkami. Aleksandra Tołomanow zajęła 2. miejsce w scratchu, przegrywając z Olivią Baleisyte.

Polacy osiągnęli także świetne rezultaty w konkurencjach średniodystansowych. Daniel Staniszewski wygrał scratch, wyprzedzając Viktora Filutasa, Justasa Beniusisa i Bartosza Rudyka. Adrian Tekliński był 6. Polacy zajęli dwie czołowe pozycje w wyścigu indywidualnym. Wygrał Damian Sławek (4:26) przed Danielem Staniszewskim (4:29). Dwaj nasi reprezentanci triumfowali w madisonie.

W wyścigu eliminacyjny Sławek był drugi. Polski kolarz musiał uznać wyższość Sergieja Rostovtseva. Nikodem Grzenkowicz zajął 4. miejsce. Dwóch punktów zabrakło Danielowi Staniszewskiemu do zwycięstwa w omnium. Wygrał Krisztian Lovassy. Na podium wyścigu punktowego stanął Bartosz Rudyk, który zgromadził o 19 punktów mniej od Viktora Filutasa.

Wyniki zawodów

Poprzedni artykułKonstantinos Livanos: „Chcę wystąpić na igrzyskach olimpijskich w 2024 roku”
Następny artykułZwycięstwa reprezentantów Polski w Grand Prix Prostejova
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.