W dniach 11-12 lutego zostały rozegrane Międzynarodowe Zawody w Kolarstwie Torowym w Poniewieżu. Z bardzo dobrej strony pokazali się polscy kolarze i kolarki, dominując w większości konkurencji.

Omnium juniorów

Polscy juniorzy zdominowali zmagania w omnium, odbywające się pierwszego dnia zawodów, zajmując siedem czołowych miejsc. Z dorobkiem 160 punktów triumfował Dominik Ratajczak, przed Kamilem Dolakiem (147) i Konradem Waliniakiem (140). Na czwartym miejscu uplasował się Łukasz Juszczak (133; cała czwórka ścigała się w barwach Reprezentacji Polski). Kolejne miejsca zajęli Igor Włodarczyk (124; ALKS Stal Grudziądz), Jan Gadera (99; Reprezentacja Polski) i Kamil Zieliński (91; ALKS Stal Grudziądz). W omnium juniorów wystąpili też dwaj inni zawodnicy klubu z Grudziądza – Wiktor Kurek i Adam Pawłowski – którzy uplasowali się odpowiednio na dziewiątej i dziesiątej pozycji.

Wyniki

Sprint i keirin juniorów

Rówieśnicy średniodystansowców w piątek rywalizowali w sprincie. Na liście startowej znalazło się dwóch Polaków – Radosław Laskowski i Gracjan Dąbrowski (obaj z ALKS Stal Grudziądz). Awansowali oni do finału A, w którym lepszy był Radosław Laskowski. W rywalizacji o trzecie miejsce lepszy od Heorhiia Antonenki (Cycling School „Golosievo”) był Deividas Zelenauskas (PSC „EL-EKO SPORT”). Nazajutrz zawodnicy rywalizowali w keirinie – choć zmieniła się konkurencja, podium wyglądało identycznie. Zwyciężył Radosław Laskowski, przed Gracjanem Dąbrowskim i Heorhiiem Antonenką.

Wyniki sprintu

Wyniki keirinu

Sprint i keirin juniorek

W rywalizacji w sprincie juniorek najlepiej spisała się Natalia Głowacka z ALKS Stal Grudziądz. Polska zawodniczka dotarła do finału, w którym zmierzyła się z Kariną Samokisiną (PRSSG). Natalia Głowacka pokonała Litwinkę w dwóch biegach i sięgnęła po zwycięstwo. Podium uzupełniła Katerina Badyak (Cycling School „Golosievo”). W sobotę juniorki walczyły w keirinie, w którym również najlepsza była Natalia Głowacka.

Sprint i keirin juniorek młodszych

W sprincie rywalizowały też juniorki młodsze, wśród których najszybsza była Natalia Walecka, również reprezentująca barwy ALKS Stal Grudziądz. Polka zapewniła sobie zwycięstwo pokonując w finale Finkę Elisabet Kapanen. Trzecie miejsce zajęła Deimante Zelenauskaite (PSC „EL-EKO SPORT”). Natalia Walecka zwyciężyła też w keirinie, rozgrywanym dzień później.

Omnium, scratch i wyścig punktowy juniorów młodszych

Pierwszego dnia zawodów w Poniewieżu, w torowym wieloboju rywalizowali też juniorzy młodsi, a wśród nich jeden Polak – Aleksander Kasprowicz (ALKS Stal Grudziądz). W klasyfikacji generalnej zajął on drugą pozycję, mając na swoim koncie 123 punkty. Na pierwszym miejscu uplasował się Heorhii Chyzhykov (131 punktów; Cycling School „Golosievo”), a na najniższym stopniu podium stanął Pavlo Antonenko (121) – zespołowy kolega zwycięzcy.

Aleksander Kasprowicz stawał też na podium dwóch innych konkurencji – scratchu i wyścigu punktowego – które rozgrywane były w sobotę. W wyścigu „na kreskę” był drugi, przegrywając tylko z Heorhiiem Chyzhykovem, natomiast w wyścigu punktowym zajął trzecią pozycję. Wyprzedzili go wspomniani już wcześniej Heorhii Chyzhykov i Pavlo Antonenko.

Wyniki omnium

Wyniki scratchu

Wyniki wyścigu punktowego

Scratch i wyścig punktowy juniorek

Wszystkie miejsca na podium w scratchu juniorek „obsadziły” kolarki ALKS Stal Grudziądz. Na pierwszej pozycji uplasowała się Zuzanna Chylińska, za którą uplasowała się Eliza Rabażyńska – te zawodniczki nadrobiły okrążenie nad resztą stawki, z której najszybsza była Nikola Jankowska. W tej samej kolejności kolarki klubu z Grudziądza uplasowały się w rozgrywanym kilka godzin później wyścigu punktowym.

Dzień później juniorki rywalizowały w omnium, w którym zwyciężyła Eliza Rabażyńska. Kolarka ALKS Stal Grudziądz uzbierała 165 punktów. Kolejne pozycje zajęły Zuzanna Chylińska (153) i Nikola Jankowska (123).

Scratch juniorek młodszych

W zmaganiach juniorek młodszych w tej samej konkurencji również wystartowały trzy zawodniczki reprezentujące klub ALKS Stal Grudziądz. W 5-kilometrowym wyścigu najlepiej poradziła sobie Oliwia Kępczyńska, która zajęła pierwsze miejsce. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Elisabet Kapanen (Finlandia) i Urszula Sipko (ALKS Stal Grudziądz). Piąte miejsce zajęła Julia Zdunek.

Wyścig punktowy juniorek młodszych, podobnie jak wcześniejszy scratch, padł łupem Oliwii Kępczyńskiej, która uzbierała 15 punktów. Drugą pozycję, ze stratą sześciu oczek do zwyciężczyni, zajęła Urszula Sipko, a podium uzupełniła Elisabet Kapanen (5). Na czwartym miejscu uplasowała się Julia Zdunek.

Nazajutrz juniorki młodsze rywalizowały w omnium. Zawodniczki ALKS Stal Grudziądz zdominowały zmagania, zajmując wszystkie miejsca na podium. Z dorobkiem 133 punktów zwyciężyła Urszula Sipko, która uplasowała się przed Zuzanną Kępczyńską (129) i Julią Zdunek (113).

Wyścig punktowy juniorów

W wyścigu punktowym pięć pierwszych pozycji przypadło polskim zawodnikom. Triumfował Łukasz Juszczak (93), przed Dominikiem Ratajczakiem (86; obaj Reprezentacja Polski) i Igorem Włodarczykiem (82; ALKS Stal Grudziądz). Dalsze miejsca Polaków prezentują się następująco:

4. – Konrad Waliniak (Reprezentacja Polski)
5. – Kamil Dolak (Reprezentacja Polski)
8. – Jan Gadera (Reprezentacja Polski)
9. – Kacper Hinz (ALKS Stal Grudziądz)
14. – Kamil Zieliński (ALKS Stal Grudziądz)
15. – Adam Pawłowski (ALKS Stal Grudziądz)

Wyniki

Scratch juniorów

W wyścigu „na kresce” grupce pięciu zawodników udało się odjechać od reszty stawki. Znaleźli się w niej Dominik Ratajczak, Łukasz Juszczak, Gabrielius Kundrotas (PSC, SK klubas „DOMINO”), Konrad Waliniak i Kamil Dolak. W takiej kolejności kolarze przecięli linię mety. Dalsze pozycje Polaków:

6. – Kamil Zieliński (ALKS Stal Grudziądz)