fot. Six Day

Tuż po mistrzostwach świata w Pruszkowie kolarze przenieśli się do Hongkongu, gdzie rozgrywana jest kolejna sześciodniówka. Na zakończenie pierwszego z trzech dni Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski wygrali madison.

Rywalizacja mężczyzn rozpoczęła się od wyścigu eliminacyjnego. Najlepsi z nim okazali się Kenny de Ketele i Yoeri Havik. Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski zajęli 8. miejsce. De Ketele/Havik triumfowali także w pierwszym wyścigu madison chase. Belgijsko-holenderski duet oraz Nick Stopler/Melvin Van Zijl i Andreas Graf/Andreas Muller nadrobili rundy nad rywalami. Polacy uplasowali się na 10. pozycji ze stratą 2 okrążeń.

Daniel Staniszewski pojechał świetnie w wyścigu punktowym, w którym zdobył 14 punktów. Polak przegrał o jeden punkt z Amerykaninem Adrianem Hegyvarym. Duet Pszczolarski/Staniszewski rozkręcał się z każdym wyścigiem. Polacy triumfowali w madisonie kończącym pierwszy dzień rywalizacji. Mieli taki sam bilans okrążeń jak najlepsi, a Staniszewski okazał się najlepszy na ostatnim finiszu, wyprzedzając Yoeriego Havika.

https://twitter.com/sixdaycycling/status/1104031743357661184

Po pierwszym dniu prowadzą Kenny de Ketele i Yoeri Havik. Mają oni na swoim koncie 93 punkty. W pierwszej trójce są również dwa duety z takim samym bilansem okrążeń – Stopler/Van Zijl i Graf/Muller. Pszczolarski i Staniszewski zajmują 7. miejsce ze stratą 2 okrążeń i dorobkiem 65 punktów.

W Hongkongu rozgrywane są także zawody sprinterskie kobiet z udziałem Urszuli Łoś. Polka zajęła 4. miejsce w kwalifikacjach na 200 metrów ze startu lotnego. W kolejnej fazie sprintu Łoś wygrała z Nickym Degrendele i zajęła 3. miejsce. W keirinie nasza zawodniczka była szósta. Największą gwiazdą zawodów jest Wai Sze Lee. Reprezentantka gospodarzy wygrała wyścig na 200 metrów, keirin oraz była druga w sprincie po porażce z Miriam Welte. Mistrzyni świata w sprincie i keirinie z Pruszkowa jest liderką zmagań. Urszula Łoś zajmuje 4. miejsce.

Pavel Kelemen prowadzi po pierwszym dniu sprintu mężczyzn. Czech wygrał kwalifikacje na 200 metrów ze startu lotnego. W finale jednak przegrał z Shanem Perkinsem. W keirinie najlepszy okazał się Azizulhasni Awang. Właśnie wymieniona trójka powinna walczyć o końcowe zwycięstwo.

Na welodromie w Hongkongu odbyło się także omnium kobiet. Rywalizacja rozpoczęła się od wyścigu scratch wygranego przez Neah Evans. Wyścig tempowy wygrała Ying Zhang, a w wyścigu eliminacyjnym najlepsza była Emily Nelson. W wyścigu punktowym najlepiej jechała Evans, która wygrała omnium.

Klasyfikacja mężczyzn po 1. dniu:

1. Kenny de Ketele/Yoeri Havik 0 93
2. Nick Stopler/Melvin van Zijl 0 61
3. Andreas Graf/Andreas Muller 0 42
4. Marc Hester/Jesper Morkov -1 66
5. Tristan Marguet/Nico Selenati -1 65
6. Daniel Holloway/Adrian Hegyvary -1 60
7. Wojciech Pszczolarski/Daniel Staniszewski -2 65
8. King Lok Cheung/Chun Wing Leung -2 62

Klasyfikacja sprintu kobiet:

1. Wai Sze Lee 55
2. Miriam Welte 50
3. Nicky Degrendele 34
4. Urszula Łoś 28
5. Yin Yin Li 26
6. Wing Sze Lee 20

Klasyfikacja sprintu mężczyzn:

1. Pavel Kelemen 50
2. Shane Perkins 45
3. Azizulhasni Awang 44
4. Shih Feng Kang 28
5. Francois Pervis 26
6. Chun Tsz Law 20

Klasyfikacja omnium kobiet:

1. Neah Evans 90
2. Emily Nelson 82
3. Manon Lloyd 74
4. Shannon McCurley 66
5. Bo Yee Leung 60
6. Petra Sevcikova 54
7. Jarmila Machacova 49
8. Mariia Averina 44

Poprzedni artykułAdrian Kaiser podsumował start na mistrzostwach świata
Następny artykułPruszków 2019: Lisa Klein o medalu w debiucie na mistrzostwach świata
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.