fot. BEAT Cycling

Holender Theo Bos zakończył 17-letnią karierę, podczas której z sukcesami ścigał się na torze i na szosie. Teraz obejmie rolę trenera torowej reprezentacji Chin.

Pięciokrotny mistrz świata w kolarstwie torowym (w sprincie, keirinie i jeździe na czas) – Theo Bos – ogłosił zakończenie zawodowej kariery. Podczas 17 lat ścigania udało mu się zdobyć srebrny medal igrzysk olimpijskich (Ateny; sprint), wspomnianych pięć tęczowych koszulek, a także sześć srebrnych i pięć brązowych krążków światowego czempionatu.

Na torze Holender odnosił sukcesy głównie w konkurencjach sprinterskich, jeździe na czas, ale też w madisonie, w którym w 2011 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata. Ostatni raz na podiach dużych, międzynarodowych imprez, stawał dwa lata temu, w Pucharach Świata, a także mistrzostwach świata w Pruszkowie w kilometrowej jeździe na czas (srebro) i w mistrzostwach Europy w tej samej konkurencji (brąz).

Bos z powodzeniem rywalizował też na szosie. Najlepiej szło mu w azjatyckich wyścigach – Le Tour de Langkawi i Tour of Hainan, ale w swoim palmares ma też triumfy na etapach takich imprez, jak Tour de Pologne czy Eneco Tour.

Theo Bos będzie od teraz pełnił rolę trenera chińskiej kadry torowej (do 2024 roku), a dodatkowo dalej będzie działał w BEAT Cycling, w którym jeździł w ostatnich latach swojej zawodowej kariery.

Poprzedni artykułUCI Torowa Liga Mistrzów: Dublety Lavreysena, Archibald i Mory
Następny artykułMatthijs Büchli zamienia tor na szosę
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.