fot. UCI

Zakończyła się rywalizacja w kolarstwie torowym w Igrzyskach Olimpijskich. Rozdano dziś medale w sprincie i omnium kobiet oraz keirinie mężczyzn – złota zdobyły/li kolejno Kelsey Mitchell, Yumi Kajihara i Jason Kenny.

Omnium kobiet rozpoczęło się od 7500-metrowego scratchu. Żadna z zawodniczek nie zdecydowała się na próbę ataku i wydawało się, że o zwycięstwo powalczy na kresce cała grupa. Ze względu na kraksy w końcówce, tak się nie stało. Okrążenie przed metą przewróciły się Olivija Baleisyte (Litwa) i Yao Pang (Hongkong). Chwilę później upadła Włoszka Elisa Balsamo (Włochy), która pociągnęła za sobą w dół Darię Pikulik (Polska), Laurę Kenny (Wielka Brytania), Lotte Kopecky (Belgia), Clarę Copponi (Francja), Emily Kay (Irlandia) i Ebtissam Zayed Ahmed z Egiptu. Wszystkie zawodniczki poszkodowane w kraksach zostały sklasyfikowane na trzynastym miejscu (16 punktów). W wyścigu triumfowała Jennifer Valente (USA), przed Yumi Kajiharą (Japonia) i Annette Edmondson (Australia).

Od razu po starcie wyścigu tempowego zaatakowała Clara Copponi, za którą pognała Elisa Balsamo. Przez kilka okrążeni to właśnie te dwie kolarki prowadziły w wyścigu. Później bardzo aktywnie jechała Laura Kenny – Brytyjka zdobyła łącznie 7 punktów i zwyciężyła w drugiej konkurencji omnium. Dalsze miejsca zajęły Kirsten Wild (Holandia) i Jennifer Valente. Wyścigu tempowego nie ukończyły Lotte Kopecky i Daria Pikulik, które wycofały się z rywalizacji.

Jako pierwsza z rywalizacji w wyścigu eliminacyjnym odpadła Tatsiana Sharakova (Białoruś). Tuż po niej, ze zmaganiami pożegnała się trzecia kolarka scratchu – Annette Edmondson. Niedługo później wyeliminowane zostały kolejne faworytki: Elisa Balsamo (Włochy), Laura Kenny (Wielka Brytania), Mariia Novolodskaia (Rosja) i Kirsten Wild (Holandia). W wyścigu triumfowała Clara Copponi, przed Yumi Kajiharą, Amalie Dideriksen i Jennifer Valente, która utrzymała pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej, z dorobkiem 110 punktów. O dwa mniej zgromadziła Yumi Kajihara. Trzecie miejsce zajmowała natomiast Anita Yvonne Stenberg (Norwegia), która w trzech konkurencjach zdobyła 94 oczka.

Finałowa konkurencja omnium rozpoczęła się bardzo spokojnie. Pierwsza zaatakowała Ebtissam Zayed Ahmed, jednak przed finiszem została złapana. Na kresce 5 punktów zdobyła Jennifer Valente, powiększający tym samym swoją przewagę nad pozostałymi zawodniczkami. Przez kolejne kilkanaście okrążeń oglądaliśmy wiele prób ataków, jednak każda z nich była szybko kasowana.

Szczególnie aktywnie jechały zawodniczki walczące o brązowy medal – Anita Yvonne Stenberg, Kirsten Wild, Maria Martins (Portugalia) i Amalie Dideriksen. Dunka zaatakowała po drugim finiszu i błyskawicznie nadrobiła pół okrążenia nad rywalkami. Po około 10 kółkach samotnej jazdy na czele, doskoczyła do niej Kirsten Wild. Duet został jednak szybko doścignięty.

Po pokonaniu półmetka, od grupy oderwało się kilka kolarek, Maria Martins, Laura Kenny, Clara Copponi, Mariia Novolodskaia oraz Chinka Liu Jiali. W międzyczasie upadek zaliczyła liderka, Jennifer Valente, jednak szybko wróciła do ścigania. Z biegiem czasu do czołówki doskakiwały kolejne zawodniczki, ale przewaga liderek nad główną grupą nie zwiększała się. Na 18 okrążeń do mety wszystkie grupki zjechały się w jedną.

Nastąpiła chwila przestoju, po której zaatakowały Annette Edmondson (Australia) i Holly Edmondston (Nowa Zelandia). Ich akcja nie trwała jednak długo. Na przedostatnim finiszu triumfowała walcząca o brąz Kirsten Wild. Na kresce wyprzedziła ona Amalie Dideriksen, dzięki czemu w „generalce” przeskoczyła ją o jeden punkt. Chwilę później, po kontakcie z Holenderką, upadek zaliczyła zajmująca drugie miejsce Yumi Kajihara.

Ostatni sprint padł łupem Laury Kenny, która wpadła na metę przed zwyciężczynią – Jennifer Valente (124). Podium uzupełniły Yumi Kajihara (110) i Kirsten Wild (108).

Wyniki omnium kobiet

Dość zaskakująco, do półfinału keirinu mężczyzn nie awansowali Yudai Nitta (Japonia) i Stefan Boetticher (Niemcy). Pozostałym faworytom udało się przebrnąć przez ćwierćfinały. Do finału A zakwalifikowali się Jason Kenny (Wielka Brytania), Matthew Glaetzer (Australia), Jair Tjon En Fa (Surinam), Mohd Azizulhasni Awang (Malezja), Maximilian Levy (Niemcy) oraz aktualny mistrz świata, Harrie Lavreysen (Holandia). Po złoto sięgnął Jason Kenny, który zaatakował tuż po zjeździe derny, na 3 okrążenia do końca. Jest to jego siódme złoto Igrzysk Olimpijskich w karierze! Podium uzupełnili Mohd Azizulhasni Awang i Harrie Lavreysen. W biegu o siódme miejsce triumfował Yuta Wakimoto (Japonia).

Wyniki keirinu mężczyzn

W pierwszej półfinałowej parze sprintu kobiet, od Lee Wai Sze (Hongkong) lepsza w dwóch biegach była Olena Starikova (Ukraina), dzięki czemu awansowała do finału. Tam zmierzyła się z Kelsey Mitchell (Kanada), która w trzech biegach rozprawiła się z aktualną mistrzynią świata, Emmą Hinze (Niemcy). Finały rozstrzygnęły się w dwóch biegach – złoto zdobyła Kelsey Mitchell, natomiast wyścig o brąz wygrała Lee Wai Sze.

Wyniki sprintu kobiet

Poprzedni artykułTokio 2020: Zapowiedź ostatniego dnia rywalizacji na torze
Następny artykułMistrzostwa świata 2021: Roubaix nowym organizatorem
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.