Piątego dnia rywalizacji na olimpijskim welodromie w Izu rozdano medale w sprincie mężczyzn oraz madisonie kobiet a także odbyły się pierwsze, eliminacyjne fazy sprintu indywidualnego pań.

Madison kobiet

Ta konkurencja odbywała się po raz pierwszy w historii na Igrzyskach Olimpijskich i było to absolutne show Brytyjek, duet Katie Archibald oraz Laura Kenny zdominował rywalizację, triumfowały w sprincie za sprintem, nadrobiły okrążenie. Finalnie wygrały z przewagą aż 43 (!) punktów nad drugimi Dunkami, trzecie miejsce, ku zaskoczeniu wielu, wywalczyły reprezentantki Rosji. Oczekiwania zawiodły obecne mistrzynie świata – Holenderki, które skończyły na 4. miejscu, być może wpływ na to miała kraksa Kirsten Wild w początkowej fazie wyścigu. Polskę reprezentowały siostry Daria oraz Wiktoria Pikulik. Nasze zawodniczki, pomimo upadku Wiktorii, który z pewnością wybił ją z rytmu, zajęły bardzo dobrą 6. lokatę z dorobkiem 9 punktów.

Pełne wyniki

Sprint mężczyzn

W półfinałach swoje zadanie pewnie wykonali faworyci – Holendrzy. Zarówno Jeffrey Hoogland jak i Harrie Lavreysen pokonali swoich rywali, czyli kolejno Denisa Dmitrieva (Rosja) i Jacka Carlina (Wielka Brytania) dwa do zera. W biegu o trzecie miejsce Brytyjczyk również do zera rozprawił się z bardziej doświadczonym przeciwnikiem, natomiast w finale o złoto, Holendrzy dawali niesamowite widowisko. Pierwszy bieg minimalnie zwyciężył Hoogland po długim finiszu, w drugim po spektakularnych manewrach odrobinę lepszy okazał się młodszy Lavreysen. Wszystko sprowadziło się do ostatniego biegu gdzie ponownie różnica była naprawdę marginalna, ale tytuł mistrza olimpijskiego zdobył Harrie Lavreysen.

Pierwsze fazy sprintu kobiet

W kwalifikacjach sprintu, czyli w jeździe na czas na 200 metrów ze startu lotnego, wygrała Niemka Sophie Lea Friedrich bijąc rekord olimpijski z czasem 10.310. Do walki w tej konkurencji stanęły dwie Polki: Urszula Łoś oraz Marlena Karwacka, zajęły kolejno 25. i 26. miejsce, nie przechodząc do dalszych faz rywalizacji. Panie walczyły dziś w 1/32 oraz 1/16, awanse przebiegały bez zaskoczeń. Jutro przeprowadzone zostaną ćwierćfinały a medalistki poznamy w niedzielę 8 sierpnia.