Przed nami przedostatni dzień zmagań na welodromie w Izu. Dziś kontynuowana będzie rywalizacja w sprincie kobiet, rozegrana zostanie pierwsza runda i repasaże w keirinie mężczyzn oraz madison mężczyzn.

Na początku sesji rozegrane zostaną biegi 1/8 sprintu kobiet, do których awansowały wszystkie główne faworytki. Najciekawsze pary to Lea Sophie Friedrich (Niemcy) – Anastasiia Voinova (Rosyjski Komitet Olimpijski), Emma Hinze (Niemcy) – Tianshi Zhong (Chiny) oraz Mathilde Gros (Francja) – Sarah Lee Wai Sze (Hongkong). Każda z tych zawodniczek w przeszłości zdobywała medale imprez mistrzowskich i może zająć wysoką pozycję w japońskich zawodach.

Warto też zwrócić uwagę na Kanadyjkę Kelsey Mitchell, Katy Marchant (Wielka Brytania), Olenę Starikovą (Ukraina) oraz Shanne Braspennincx (Holandia), mistrzynię olimpijską w keirinie. Dziś poznamy nazwiska czterech zawodniczek, które jutro powalczą o medale.

Po kobietach, na torze pojawią się sprinterzy, którzy powalczą w pierwszej rundzie keirinu. Polskę reprezentować będą Patryk Rajkowski i Mateusz Rudyk – niestety na starcie zabraknie naszego najlepszego zawodnika w tej konkurencji, Krzysztofa Maksela, który musiał zrezygnować z udziału w zawodach ze względu na stan zapalny nerek.

Jeśli chodzi o faworytów zmagań – podobnie jak w przypadku pozostałych konkurencji, wiadomo, że nic nie wiadomo. Ostatnie zawody z dobrą obsadą odbyły się dawno temu, więc ciężko jest cokolwiek przewidzieć. Na starcie zobaczymy mistrza świata, Harriego Lavreysena (Holandia), a także innych kolarzy, którzy w przeszłości sięgali po tęczową koszulkę – Mohda Azizulhasniego Awanga (Malezja), Matthijsa Buchliego (Holandia) i Jasona Kenny’ego (Wielka Brytania).

Groźni mogą być też Japończycy – Yudai Nitta i Yuka Wakimoto – którzy w nie tak dawnej przeszłości zdobywali medale mistrzostw świata. Warto zwrócić też uwagę na będącego w świetnej formie Jacka Carlina (Wielka Brytania), Kevina Quintero (Kolumbia), Tomasa Babka (Czechy), Matthew Glaetzera (Australia) czy Stefana Böttichera (Niemcy). Każdy z tych kolarzy kończył w przeszłości ważne imprezy na wysokich lokatach.

W olimpijskim madisonie wystartuje 14 drużyn, w tym Polacy – Daniel Staniszewski i Szymon Sajnok. Faworytami rywalizacji są aktualni mistrzowie świata, Lasse Norman Hansen i Michael Morkov. O medale z pewnością będą też bić się młodzi zawodnicy – Brytyjczycy (Ethan Hayter / Matthew Walls) i Nowozelandczycy (Campbell Stewart / Corbin Strong).

Namieszać mogą też doświadczone pary, jak Roger Kluge / Theo Reinhardt (Niemcy), Albert Torres Barcelo / Sebastian Mora Vedri (Hiszpania) i Yoeri Havik / Jan-Willem van Schip (Holandia). Warto zwrócić też uwagę na Francuzów (Benjamin Thomas / Donavan Grondin), Włochów (Elia Viviani / Simone Consonni) i Belgów (Kenny De Ketele / Robbe Ghys).

W madisonie, podobnie jak w każdej innej konkurencji, o dyspozycji poszczególnych par nie wiadomo nic. Niektóre z nich ścigały się w zawodach niższej rangi (między innymi Polacy i Francuzi), ale ostatnią imprezą, na której spotkały się wszystkie najlepsze duety, były mistrzostwa świata w Berlinie, 1,5 roku temu…

Harmonogram zawodów i plan transmisji telewizyjnej można znaleźć TUTAJ.

Poprzedni artykułTokio 2020: Krzysztof Maksel z powodów zdrowotnych nie wystartuje w keirinie
Następny artykułTokio 2020: Duńczycy ze złotem w madisonie, Polacy na 8. miejscu
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.