Pierwszy dzień zmagań w Track Cycling Challenge w Grenchen za nami. W piątek w sprincie mężczyzn triumfował Daniel Rochna, natomiast Paulina Petri zajęła trzecie miejsce w rywalizacji w keirinie kobiet.

Konkurencje sprinterskie

W piątek mężczyźni toczyli rywalizację w sprincie, natomiast kobiety ścigały się w keirinie. Dla polskich sprinterów dzień zaczął się bardzo dobrze – od zwycięstwa Patryka Rajkowskiego w kwalifikacjach ze startu lotnego (200 m / 9,734 s). Do 1/16 zakwalifikowali się też pozostali reprezentanci Polski – Daniel Rochna, Rafał Sarnecki i Konrad Burawski. Niestety już po dwóch rundach w rywalizacji pozostali jedynie Rochna i Sarnecki, którzy trafili na siebie w ćwierćfinale. Tam w dwóch biegach lepszy był Rochna – w półfinale Polak pokonał natomiast Sama Ligtlee.

W decydujących wyścigach zmierzył się z Sebastienem Vigierem, brązowym medalistą mistrzostw świata w Roubaix. Daniel Rochna w trzech biegach pokonał Francuza i tym samym odniósł zwycięstwo w całej konkurencji.

Dobrze spisały się też Polki, startujące w keirinie – Urszula Łoś, Paulina Petri, Marlena Karwacka i Nikola Sibiak. Pierwsze trzy zawodniczki awansowały do finału A – w nim najwyżej uplasowała się Paulina Petri, która zajęła trzecie miejsce. Czwarta była Marlena Karwacka, a na szóstą pozycję relegowana została Urszula Łoś. Zwyciężyła Francuzka Marie Divine Kouame Taky, przed Holenderką Steffie van der Peet.

Wyniki sprintu mężczyzn

Wyniki keirinu kobiet

Średni dystans

Na Tissot Velodrome rozgrywano też zmagania średniodystansowców, w których brali udział polscy zawodnicy. Omnium mężczyzn zdominowali Brytyjczycy – Ethan Vernon (127 punktów) i Oliver Wood (123 pkt) – którzy zajęli pierwsze dwie lokaty. Podium uzupełnił Rasmus Pedersen – Duńczyk na przestrzeni czterech konkurencji uzbierał 111 punktów. W zmaganiach wystartowało dwóch Biało-Czerwonych – Daniel Staniszewski i Szymon Krawczyk. Pierwszy z nich zakończył rywalizację na ósmej pozycji (86 pkt.), natomiast Szymon Krawczyk był 22. (-16 pkt).

Kobiety ścigały się natomiast w czterech konkurencjach – scratchu, wyścigu punktowym, wyścigu eliminacyjnym oraz w madisonie. Zmagania zdominowała Neah Evans, która triumfowała we wszystkich czterech wyścigach (w madisonie w parze z Maddie Leech). Polki nie startowały.

Wyniki scratchu kobiet

Wyniki wyścigu punktowego kobiet

Wyniki madisona kobiet

Wyniki wyścigu eliminacyjnego kobiet

Wyścig indywidualny na dochodzenie mężczyzn

W rywalizacji mężczyzn na 4 kilometry najlepszy okazał się Szkot Kyle Gordon, który w finałowym biegu, przeciwko Michaelowi Gillowi (4:17,807), uzyskał czas 4:13,667, co dało mu bezpieczne zwycięstwo. Na najniższym stopniu podium stanął Szwajcar Simon Vitzthum. W kwalifikacjach wystartowało czterech Polaków – Damian Sławek (4:24,177), Daniel Staniszewski (4:26.255), Filip Prokopyszyn (4:28.549) oraz Szymon Krawczyk (4:33.560). Zakończyli oni rywalizację na pozycjach 8-11.

Wyniki

Poprzedni artykułLeigh Howard zakończył karierę
Następny artykułTrack Cycling Challenge Grenchen 2021: Sajnok, Prokopyszyn i Rajkowski na podium