W piątek rozpoczęły się dwudniowe zmagania w Track Cycling Challenge w Grenchen, na starcie których stanęła liczna reprezentacja Polski. Szczególnie dobrze w sprincie kobiet zaprezentowała się Urszula Łoś, która zajęła drugą pozycję.

Pierwszego dnia rywalizacji w Track Cycling Challenge na welodromie w szwajcarskim Grenchen, rozegrano zmagania w sprincie indywidualnym kobiet. W kwalifikacjach najlepsza była Włoszka Miriam Vece, która przebrnęła do finału, awansując przez kolejne rundy. Ta sama sztuka udała się Urszuli Łoś – reprezentantka Polski w dwóch finałowych biegach nieznacznie uległa Włoszce, kończąc rywalizację na drugiej pozycji. Podium uzupełniła Orla Walsh z Irlandii. Na ćwierćfinale, po porażce z Urszulą Łoś, zmagania zakończyła Paulina Petri. We wcześniejszej rundzie, druga zawodniczka Track Cycling Challenge pokonała Marlenę Karwacką.

W 1/8 finału z rywalizacji odpadła też Nikola Sibiak, natomiast Nikola Wielowska zakończyła zmagania na 1/16.

Wyniki sprintu kobiet

Sprinterzy rywalizowali natomiast w keirinie. Do finału awansował jeden z Polaków, Patryk Rajkowski, który został sklasyfikowany na piątej pozycji. Zwyciężył Jai Angsuthasawit (Tajlandia), przed Maximilianem Doernbachem (Niemcy) i Ryanem Dodykiem (Kanada). W  finale B trzecie miejsce, czyli w ostatecznym rozrachunku dziewiąte, zajął Rafał Sarnecki. Marcin Marciniak i Daniel Rochna zakończyli zmagania na repasażach po pierwszej rundzie.

Wyniki keirinu mężczyzn

Przez cały dzień zawodniczki średniodystansowe brały udział w omnium, w którym bezkonkurencyjna okazała się Katie Archibald (Wielka Brytania), gromadząc na swoim koncie 148 punktów. Podium uzupełniły Martina Fidanza (Włochy, 120) i Neah Evans (Wielka Brytania 112). Najlepsza z Polek, Nikol Płosaj (61), uplasowała się na dziewiątej pozycji – tuż przed Karoliną Karasiewicz (58). Wiktoria Pikulik zajęła 16. miejsce (36).

Wyniki omnium kobiet

Średniodystansowcy elity ścigali się natomiast w: scratchu, wyścigu eliminacyjnym, wyścigu punktowym oraz madisonie. W konkurencjach triumfowali odpowiednio: Yanne Dorenbos (Holandia), Tobias Aagard Hansen (Dania), Colby Lange (USA) oraz Ethan Vernon / William Tidball (Wielka Brytania). W wyścigu „na kreskę” najwyżej z Polaków uplasował się Szymon Sajnok, zajmując 12. miejsce. Były mistrz świata w omnium zajął też piątą pozycję w wyścigu eliminacyjnym.

Wyścig punktowy w czołowej dziesiątce ukończyli byli mistrzowie Europy – Wojciech Pszczolarski (8.) i Alan Banaszek (10.), a w madisonie, wygranym przez Brytyjczyków, szóste miejsce zajęła para Szymon Sajnok / Alan Banaszek.

Wyniki elity mężczyzn: scratch, wyścig eliminacyjny, wyścig punktowy, madison.

W konkurencjach średniodystansowych rywalizowali też juniorzy. W wyścigu eliminacyjnym po zwycięstwo sięgnął Dominik Ratajczak, pokonując Herohiia Chyzhykova (Ukraina) i Konrada Waliniaka. Piąte miejsce zajął Dawid Łątkowski, a na 12. pozycji uplasował się Jan Gadera. W wyścigu punktowym trójka: Dominik RatajczakDawid Łątkowski i Konrad Waliniak uplasowała się na lokatach 2-4, natomiast Jan Gadera zajął 14. miejsce. Triumfował Tim Rey ze Szwajcarii.

W scratchu najlepszy był natomiast Luca Buhlmann (Szwajcaria). Najwyżej z Polaków uplasował się Konrad Waliniak (4.), finiszujący przed Janem Gaderą (5.). Dominik Ratajczak, mistrz świata w tej konkurencji, zajął 15., a Dawid Łątkowski 17. miejsce.

Wyniki juniorów: wyścig eliminacyjny, wyścig punktowy, scratch.

Program rywalizacji

Transmisję z drugiego dnia zmagań będzie można śledzić tutaj od 14.55.

Poprzedni artykułWojciech Pszczolarski i Bartosz Rudyk rozpoczynają rywalizację w Wooning Zesdaagse 2022
Następny artykułTrack Cycling Challenge w Grenchen 2022: Paulina Petri triumfuje w keirinie, Konrad Waliniak w omnium