Zakończyła się rywalizacja w dwudniowym Track Cycling Challenge w Grenchen. W sobotę Polacy i Polki regularnie meldowali się w czołówkach wielu konkurencji, a dodatkowo odnieśli dwa triumfy, za sprawą Pauliny Petri, która była najlepsza w keirinie, a także Konrada Waliniaka – zwyciężył on w omnium juniorów.

W sobotę sprinterki rywalizowały w sprincie. Wszystkie polskie zawodniczki: Urszuli Łoś, Paulina Petri, Marlena Karwacka, Nikola Sibiak i Nikola Wielowska zakwalifikowały się do półfinałów. Do finału awansowały natomiast: Paulina Petri, Nikola Sibiak i Nikola Wielowska.

Zmagania zakończyły się dubletem Polek – zwyciężyła Paulina Petri, przed Nikolą Sibiak, a podium uzupełniła Jackie Boyle (Kanada). Trzecia z Biało-Czerwonych – Nikola Wielowska – uplasowała się na szóstej pozycji. Jadące w finale B Urszula Łoś i Marlena Karwacka w ostatecznym rozrachunku zostały sklasyfikowane na 8. i 11. pozycji.

Wyniki keirinu kobiet

Kobiety w sprincie rywalizowały w piątek – w sobotę przyszedł czas na mężczyzn. Cała czwórka Biało-Czerwonych: Patryk Rajkowski, Rafał Sarnecki. Marcin Marciniak i Daniel Rochna przebrnęła przez kwalifikacje, a następnie pierwszą rundę. W drugiej doszło do dwóch bratobójczych pojedynków – Patryk Rajkowski zmierzył się z Marcinem Marciniakiem, natomiast Rafał Sarnecki z Danielem Rochną. Górą wyszli z nich Marciniak i Rochna, którzy awansowali do ćwierćfinałów.

Tam zmagania zakończył Marcin Marciniak, ulegając w dwóch biegach Ryanowi Dodykowi (Kanada). Daniel Rochna awansował do półfinału, gdzie przegrał z Nickiem Wamesem (Kanada) – późniejszym triumfatorem zawodów. W rywalizacji o trzecie miejsce, Polak zmierzył się z Ryanem Dodykiem. By wyłonić zwycięzcę, potrzeba było trzech biegów. Ostatecznie nieznacznie lepszy okazał się Kanadyjczyk, a Daniel Rochna zajął czwartą pozycję.

Wyniki sprintu mężczyzn

Drugiego dnia zawodów w szwajcarskim Grenchen, juniorzy rywalizowali w omnium, w którym bezkonkurencyjni okazali się Polacy – Konrad Waliniak i Dawid Łątkowski, zajmując dwa pierwsze miejsca z dorobkiem, odpowiednio, 122 i 124 punktów. Podium uzupełnił zawodnik z Ukrainy – Heorhii Chyzhykov (99). Trzeci z Biało-Czerwonych – Jan Gadera – zajął 14. miejsce (52), natomiast Dominik Ratajczak, który w piątek triumfował w wyścigu eliminacyjnym, nie przystąpił do rywalizacji z powodu przeziębienia.

Wyniki omnium juniorów

Zawodnicy elity na przestrzeni całego dnia zmagań również rywalizowali w omnium, w którym – dzięki świetnemu występowi w wyścigu punktowy – zwyciężył Yanne Dorenbos (Holandia; 141), pokonując Rogera Kluge (Niemcy; 131) oraz Ethana Vernona (Wielka Brytania; 125). Najwyżej z Polaków uplasował się Alan Banaszek, były mistrz Europy w tej konkurencji, zajmując 9. miejsce (84). Szymon Sajnok – były mistrz świata – uplasował się na 19. pozycji (47), a Kacper Majewski zajął 22. lokatę (17).

Wyniki omnium elity mężczyzn

Podobnie jak mężczyźni w piątek, w sobotę kolarki rywalizowały w pojedynczych konkurencjach średniodystansowych – scratchu, wyścigu eliminacyjnym, wyścigu punktowym i madisonie. Rywalizację zdominowały Brytyjki – Katie Archibald, Neah Evans i Sophie Lewis – które zwyciężały odpowiednio w wyścigu eliminacyjnym, wyścigu punktowym i scratchu. Dodatkowo, para Archibald/Evans była bezkonkurencyjna w madisonie.

W scratchu z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Karolina Karasiewicz, zajmując trzecie miejsce. Na 9. pozycji kreskę przecięła natomiast Nikol Płosaj, która uplasowała się na 10. lokacie w wyścigu eliminacyjnym, a wyścig punktowy zakończyła tuż za podium, na czwartym miejscu, tracąc do trzeciej Katie Archibald zaledwie 3 oczka. Na szóstej pozycji w tej konkurencji uplasowała się natomiast Karolina Karasiewicz.

To samo miejsce – tyle że w madisonie – zajęła para Oliwia Majewska / Wiktoria Pikulik.

Wyniki elity kobiet: scratch, wyścig eliminacyjny, wyścig punktowy, madison.

Poprzedni artykułTrack Cycling Challenge Grenchen 2022: Dominik Ratajczak wygrywa wyścig eliminacyjny, Urszula Łoś druga w sprincie
Następny artykułYoeri Havik i Dylan van Baarle triumfowali w 100-kilometrowym madisonie