fot. Swiss Timing

Tracker został zaprojektowany jako uzupełnienie bramek startowych Tissot Timing, a także jest zintegrowany z systemem pomiaru czasu Quantum. 

W kolarstwie torowym trackery zazwyczaj pracują w parach. Używane są jako oficjalne urządzenia startowe w następujących konkurencjach: wyścig indywidualny i drużynowy na dochodzenie, jazda na czas na 500 metrów i na kilometr oraz w sprincie drużynowym.

Gdy mowa o współpracy trackerów z bramkami startowymi, to zapewniają one w pełni zautomatyzowaną sekwencję startową. Po zaprogramowanym odliczaniu czasu, uzupełnionym o sygnały dźwiękowe, tracker perfekcyjnie synchronizuje sygnał startowy z systemem pomiaru czasu, otwierając bramki startowe i emitując sygnał dźwiękowy. Sygnał startowy można wybrać – może to być klakson lub wystrzał z broni. Podczas, gdy trwa wyścig, odliczanie zostaje zresetowane, a urządzenie staje się licznikiem okrążeń.

Gdy trackery są zintegrowane z systemem pomiaru czasu Tissot Timing, czerwone i zielone lampki sygnalizacyjne wyświetlane powyżej cyfr, wskazują, w którym momencie kolarze przekraczają linię mety (dotyczy wyścigów o charakterze pościgowym – z ang. pursuit). Łatwy w użyciu kontroler trackera z ekranem wyposażonym w matrycę LCD pokazuje status rywalizacji i zapewnia dostęp do wszystkich opcji. Funkcje licznika okrążeń mogą być wybierane przez sędziów przy użyciu konsoli lub klawiatury z boku zegara. Tracker posiada homologację UCI na zawody krajowe i międzynarodowe, i jest wykorzystywany przez Tissot Timing na całym świecie, gdzie odbywają się zawody kolarstwa torowego.

Jak to działa

Przed startem trackery, zgodnie z zasadami UCI, wyświetlają 50-sekundowe odliczanie. Oficjalny starter (urządzenie) zlokalizowany w centrum toru, rozpoczyna odliczanie od innego urządzenia kontrolującego tę procedurę – przez Tissot Timing nazwanego z angielskiego Main Judge Controller. Aby pomóc kolarzom pozostać skoncentrowanymi nad sygnałem startowym, tracker emituje sygnał dźwiękowy 30 sekund przed startem, następnie 10 sekund przed startem, a potem co sekundę od 5 sekund przed startem – z tym, że ostatni sygnał różni się od poprzednich. Głośność można regulować, a ostatni sygnał (sygnał do startu) może imitować wystrzał z pistoletu.

Główne cechy urządzenia:

  • Wizualne i dźwiękowe odliczanie.
  • Zawiera licznik okrążeń.
  • Sygnalizacja w kolorze czerwonym i zielonym.
  • Trackery zintegrowane są z klawiaturą.
  • Możliwość manualnego odliczania.
  • Wbudowana bateria.

Źródło: Tissot Timing

Tłumaczenie: Marta Wiśniewska

Poprzedni artykułŁukasz Kwiatkowski nie żyje
Następny artykułAdrian Tekliński: „Mam przed oczami cel – mistrzostwa świata w Pruszkowie”
Marta Wiśniewska
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.