fot. Alex Whitehead/SWpix.com

W sobotę odbyły się zmagania w ramach trzeciej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów – zawodniczki i zawodnicy rywalizowali na welodromie w Saint-Quentin-en-Yvelines w scratchu, wyścigu eliminacyjnym, sprincie i w keirinie.

Po trzech rundach UCI Torowej Ligi Mistrzów – jednej z najbardziej prestiżowych serii w kolarstwie torowym – najmniejsza różnica między pierwszą a drugą zawodniczką dzieli Jennifer Valente (USA) i Katie Archibald (Wielka Brytania) w średnim dystansie kobiet. Druga z zawodniczek uplasowała się wczoraj na 2. miejscu w scratchu, a także zwyciężyła w wyścigu eliminacyjnym. Za każdym razem lokatę za nią zajmowała Jennifer Valente – z tego powodu Brytyjka zmniejszyła swoją stratę do wciąż prowadzącej Amerykanki do zaledwie jednego punktu. Obie kolarki mają sporą przewagę nad Lily Williams (USA; 63) i Maggie Coles-Lyster (Kanada; 62), które plasują się odpowiednio na trzeciej i czwartej pozycji.

Niewielką przewagę ma też lider klasyfikacji generalnej sprintu mężczyzn – Harrie Lavreysen (111). Holender we Francji po raz pierwszy w tegorocznej edycji UCI Torowej Ligi Mistrzów pokonał Matthew Richardsona (Australia; 109) w sprincie, jednak przegrał z nim w keirinie. Obaj zawodnicy dopisali do swojego dorobku 37 punktów i wciąż dzielą ich zaledwie dwa oczka. Trzecie miejsce – z dużą stratą do czołówki i sporą przewagą nad kolejnymi kolarzami – zajmuje Niemiec Stefan Boetticher (86), a Mateusz Rudyk wciąż plasuje się na szóstej pozycji (44).

Do zmiany na fotelu liderki doszło natomiast w konkurencjach sprinterskich kobiet – po rewelacyjnej jeździe przed własną publicznością, prowadzenie w klasyfikacji generalnej objęła Mathilde Gros (Francja; 83), która był najlepsza w sprincie i zajęła drugą pozycję w keirinie. Dotychczasowa liderka – Martha Bayona Pineda (Kolumbia) – spadła na drugą pozycję i traci do Francuzki 9 punktów. Na trzeciej lokacie plasuje się natomiast Kelsey Mitchell (Kanada), mająca w swoim dorobku 73 oczka, a czwarte miejsce zajmuje Shanne Braspennincx (Holandia; 69), która jako pierwsza założyła niebieski trykot w tegorocznej edycji UCI Torowej Ligi Mistrzów. Reprezentantka Polski, Urszula Łoś (31), zajmuje 12. miejsce.

Sytuacja w czołówce klasyfikacji generalnej średniego dystansu mężczyzn również uległa zmianie – na pierwsze miejsce awansował Claudio Imhof (Szwajcaria; 80), który nie odniósł co prawda żadnego zwycięstwa w tegorocznej edycji cyklu, ale imponuje regularnością. Po przeciętnym występie w scratchu, na drugą lokatę – podobnie jak Martha Bayona Pineda – spadł Mathias Guillemette (Kanada), który ścigał się w sobotę w błękitnym kombinezonie. Kanadyjczyk traci do Szwajcara zaledwie 6 punktów. Na trzeciej pozycji plasuje się natomiast Sebastian Mora (Hiszpania; 71) – triumfator sobotniego scratchu, a czwarte miejsce zajmuje pierwszy lider UCI Torowej Ligi Mistrzów, Mark Stewart (Wielka Brytania; 68). Filip Prokopyszyn ma w swoim dorobku 21 punktów i po trzech konkurencjach plasuje się na 14. pozycji.

 

Podsumowanie zmagań w Saint-Quentin-en-Yvelines

Pełne wyniki trzeciej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów

Ostatnie dwie rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów zostaną rozegrane w piątek i sobotę w Londynie. Transmisje ze zmagań będą dostępne w Eurosporcie 1 oraz w Playerze/GCN+ od 19.30.

Poprzedni artykułUCI Torowa Liga Mistrzów 2022: Lavreysen i Valente wciąż prowadzą, Gros i Imhof nowymi liderami
Następny artykułUCI Torowa Liga Mistrzów 2022: Zapowiedź czwartej rundy
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.