fot. Alex Whitehead/SWpix.com

Nadszedł czas na wielki, dwudniowy finał UCI Torowej Ligi Mistrzów, który podobnie jak przed rokiem zostanie rozegrany na londyńskim welodromie Lee Valley Velopark.

W piątek odbędą się wyścigi wchodzące w skład czwartej, przedostatniej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów. Ze względu na inną strefę czasową, rywalizacja rozpocznie się o godzinie 20.00 polskiego czasu.

Przedostatnią odsłonę prestiżowego cyklu zainaugurują zmagania w sprincie kobiet, w których zobaczymy reprezentantkę Polski, Urszulę Łoś. Aktualną liderką klasyfikacji generalnej, po znakomitym występie w Saint-Quentin-en-Yvelines przed własną publicznością, jest Mathilde Gros. To właśnie we Francuzce należy upatrywać główną faworytkę do sięgnięcia po zwycięstwo. Zagrozić mogą jej szczególnie specjalizująca się w keirinie Martha Bayona Pineda (Kolumbia) oraz Kelsey Mitchell (Kanada), mistrzyni olimpijska w sprincie, które plasują się na drugiej i trzeciej pozycji w „generalce”. W kontekście walki o pojedyncze zwycięstwa, warto zwrócić też uwagę na Olenę Starikovą (Ukraina) i Shanne Braspenninckx (Holandia).

Standardowo, w dalszej części zmagań zawodniczki będą rywalizować w keirinie. Od tej konkurencji czwartą rundę UCI Torowej Ligi Mistrzów rozpoczną natomiast panowie, w tym Mateusz Rudyk, plasujący się na szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej. W dotychczasowej rywalizacji, zacięte pojedynki toczyli ze sobą Harrie Lavreysen (Holandia) i Matthew Richardson (Australia), którzy zajmują odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w „generalce” cyklu, a dzielą ich zaledwie trzy punkty. Najprawdopodobniej to między tymi kolarzami rozstrzygną się losy sprintu i keirinu, choć mile widziane są niespodzianki – oprócz Mateusza Rudyka, mogą je sprawić chociażby tacy kolarze, jak: Stefan Boetticher (Niemcy), Kevin Quintero (Kolumbia) czy Jai Angsuthasawit (Tajlandia), który z bardzo dobrej strony pokazał się we francuskiej rundzie Ligi Mistrzów.

Po pierwszej rundzie keirinu mężczyzn, na tor wyjadą średniodystansowcy, rywalizujący w scratchu i wyścigu eliminacyjnego. Wśród nich będzie też reprezentant Polski – Filip Prokopyszyn. Po trzech rundach w konkurencjach średniodystansowych mężczyzn prowadzi Szwajcar Claudio Imhof, który solidnie prezentował się w każdej odsłonie cyklu. O zajęcie wysokich lokat mogą pokusić się też Kanadyjczycy – Mathias Guillemette i Dylan Bibic – Sebastian Mora (Hiszpania), Gavin Hoover (USA), a także napędzani przez własną publiczność: William Perrett, Oliver Wood i Mark Stewart.

Ściany będą sprzyjały również Katie Archibald, tracącej do prowadzącej w klasyfikacji generalnej Jennifer Valente (USA) zaledwie jeden punkt. Ten duet powinien między sobą rozstrzygnąć, która z zawodniczek przystąpi do ostatniej rundy w błękitnym trykocie.

Wielu innym kolarkom będzie jednak zależało na sukcesach w pojedynczych wyścigach. W tym gronie są między innymi: Anita Yvonne Stenberg (Norwegia), Lily Williams (Wielka Brytania), Maggie Coles-Lyster (Kanada) czy Sophie Lewis (Wielka Brytania).

Program czwartej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów 2022 (-1h względem Polski):

Podsumowanie zmagań w Saint-Quentin-en-Yvelines

Pełne wyniki trzeciej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów

Klasyfikacje generalne po trzech rundach

Transmisja z piątkowych zmagań będzie dostępna w Eurosporcie 1 oraz w Playerze/GCN+ od 19.30.

Poprzedni artykułUCI Torowa Liga Mistrzów 2022: Klasyfikacje generalne po trzeciej rundzie
Następny artykułUCI Torowa Liga Mistrzów 2022: Urszula Łoś 3., Mateusz Rudyk 5. w keirinie
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.