We francuskim Saint-Quentin-en-Yvelines odbyła się trzecia runda UCI Torowej Ligi Mistrzów. W klasyfikacjach generalnych przed wielkim finałem cyklu w Berlinie prowadzą: Jennifer Valente, Claudio Imhof, Harrie Lavreysen i Mathilde Gros.

Lavreysen z Richardsonem podzielili się punktami

W pierwszym sprinterskim biegu wieczoru wystartował Mateusz Rudyk, który – podobnie jak w rywalizacji o brązowy medal w mistrzostwach świata w Berlinie – zmierzył się z Mohdem Azizulhasnim Awangiem z Malezji, a także z Tomem Derache (Francja). Inicjatywę od początku przejął reprezentant gospodarzy, jednak na 1,5 rundy do końca biegu na przyspieszenie zdecydował się Malezyjczyk. Zyskał on przewagę i utrzymał się na czele aż do mety, wygrywając o włos z pędzącym Mateuszem Rudykiem.

Do finału sprintu – podobnie jak w poprzednich rundach – zakwalifikowali się Harrie Lavreysen (Holandia) i Matthew Richardson (Australia). Tym razem lepszy był Holender, który po raz pierwszy w tegorocznej edycji UCI Torowej Ligi Mistrzów sięgnął po triumf w sprincie.

Najlepszy duet sprinterów zakwalifikował się też do finału, w którym spotkał się z takimi kolarzami, jak: Stefan Boetticher (Niemcy), Jeffrey Hoogland (Holandia), Shinji Nakano (Japonia) i Jai Angsuthasawit (Tajlandia). W decydującym wyścigu ponownie byliśmy świadkami walki Lavreysena z Richardsonem, w której górą był Australijczyk. Trzecie miejsce zajął Shinji Nakano. Mateusz Rudyk zakończył zmagania w keirinie na pierwszej rundzie.

W czołówce klasyfikacji generalnej mamy zatem status quo – prowadzi Lavreysen, a zaledwie dwa punkty za nim plasuje się Richardson. Mateusz Rudyk wciąż zajmuje 6. miejsce (44).

Mathilde Gros błyszczy przed własną publicznością

Rywalizację w konkurencjach sprinterskich kobiet rozpoczął keirin. W finałowym biegu triumfowała Steffie van der Peet (Holandia), pokonując reprezentantkę gospodarzy – Mathilde Gros (Francja) – i Kelsey Mitchell (Kanada). Do decydującego wyścigu niestety nie zakwalifikowała się Urszula Łoś, która w pierwszej rundzie zajęła piątą pozycję, a także dotychczasowa liderka klasyfikacji generalnej – Martha Bayona Pineda. Kolumbijka ucierpiała w kraksie na treningu, a w swoim biegu uplasowała się na 3. pozycji.

W swoim sprinterskim biegu Polka zmierzyła się z Oleną Starikovą (Ukraina) i Miriam Vece (Włochy). W rywalizacji bezkonkurencyjna okazała się wicemistrzyni olimpijska, Olena Starikova – Urszula Łoś uplasowała się na drugiej pozycji. Ukraince nie udało się zakwalifikować do finału – w biegu o wygraną zmierzyły się Martha Bayona Pineda, jadąca w błękitnym kombinezonie, i Mathilde Gros, mistrzyni świata w tej konkurencji.

Tam lepsza była Mathilde Gros, dokładając 20 punktów do swojego dorobku. Mistrzyni świata w sprincie została nową liderką klasyfikacji generalnej UCI Torowej Ligi Mistrzów (83). Kolejne miejsca zajmują Martha Bayona Pineda (74) i Kelsey Mitchell (73). Urszula Łoś jak dotąd zgromadziła 31 punktów, co daje 12. pozycję w „generalce”.

Katie Archibald zbliża się do Jennifer Valente

Pierwszą średniodystansową konkurencją był scratch kobiet. Po kilku okrążeniach, od peletonu oderwały się Lily Williams (USA), Silvia Zanardi (Włochy) i Anita Yvonne Stenberg (Norwegia), jednak – między innymi za sprawą pracy liderki cyklu, Jennifer Valente (USA), zostały doścignięte. W połowie dystansu na atak zdecydowała się Sophie Lewis (Wielka Brytania) i, wykorzystując moment zawahania w peletonie, odjechała rywalkom na pół rundy. W pogoń za Brytyjką po kilku okrążeniach udała się Silvia Zanardi, jednak została ona doścignięta. Główna grupa pogodziła się z tym, że zwycięstwo w scratchu odjechało wraz z Sophie Lewis i skupiła się na walce o drugą pozycję. Przeszkodziła w niej kraksa, w której ucierpiały: Sarah van Dam (Kanada), Lea Lin Teutenberg (Niemcy) i aktywna Silvia Zanardi. Ostatecznie podium uzupełniły Katie Archibald (Wielka Brytania) i Jennifer Valente (USA) – odpowiednio druga i pierwsza zawodniczka UCI Torowej Ligi Mistrzów.

W wyścigu eliminacyjnym decydującą rozgrywkę stoczyły między sobą Maggie Coles-Lyster (Kanada), a także Jennifer Valente i Katie Archibald. Kanadyjka nie była w stanie nawiązać walki ze wspomnianym duetem i zajęła trzecie miejsce. Finałowy sprint padł łupem Katie Archibald. W klasyfikacji generalnej Brytyjka zajmuje drugą pozycję, tracąc zaledwie punkt do Jennifer Valente, która utrzymała prowadzenie (98). Na trzecim miejscu, z większą stratą, plasuje się Lily Williams (63).

Claudio Imhof nowym liderem

W bardzo szybkim scratchu mężczyzn dochodziło do wielu prób oderwania się od stawki, jednak nikt nie był w stanie na dobre odskoczyć od rywali. Udało się to Williamowi Perrettowi (Wielka Brytania), który zyskał kilkadziesiąt metrów przewagi, lecz został złapany na kilka kółek do mety. Wtedy na czoło wysunął się Moritz Malcharek (Niemcy), jednak po chwili osłabł, a prowadzenie objęli Sebastian Mora (Hiszpania) i Gavin Hoover (USA). Hiszpan w końcówce mocno przyspieszył i sięgnął po zwycięstwo. Na kolejnych pozycjach finiszowali Claudio Imhof (Szwajcaria) i Matteo Donega (Włochy). Filip Prokopyszyn uplasował się na 11. miejscu.

Nieco lepiej Polakowi poszło w wyścigu eliminacyjnym, w którym zajął dziesiątą pozycję. Tuż po nim wyeliminowany został triumfator scratchu – Sebastian Mora. W walce o zwycięstwo wzięli udział Oliver Wood (Wielka Brytania) i Mathias Guillemette (Kanada), jadący w kombinezonie lidera. W końcówce szybszy był Brytyjczyk i to on triumfował w wyścigu eliminacyjnym. Trzecie miejsce zajął świetnie dysponowany Claudio Imhof, który został nowym liderem klasyfikacji generalnej (80). Na kolejnych miejscach plasują się Mathias Guillemette (74) i Sebastian Mora (71). Filip Prokopyszyn zajmuje 14. pozycję z dorobkiem 21 punktów.

Pełne wyniki trzeciej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów można znaleźć –> tutaj.

Ostatnie dwie rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów zostaną rozegrane w piątek i sobotę w Londynie. Transmisje ze zmagań będą dostępna w Eurosporcie 1 oraz w Playerze/GCN+ od 18.30.

Poprzedni artykułPolacy i Polki na listach startowych Track Cycling Challenge w Grenchen
Następny artykułUCI Torowa Liga Mistrzów 2022: Klasyfikacje generalne po trzeciej rundzie