fot. UCI Track Champions League

Wczoraj rozpoczął się nowy cykl Międzynarodowej Unii Kolarskiej – UCI Torowa Liga Mistrzów. Ekscytujące zmagania zawitały na Majorkę, gdzie najlepsi kolarze i kolarki rywalizowały w sprincie, keirinie, scratchu i wyścigu eliminacyjnym. Spośród Polaków najlepiej spisał się Alan Banaszek, który po dwóch wyścigach zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wczoraj tuż po godzinie 19.00 rozpoczął się pierwszy w historii wyścig UCI Torowej Ligi Mistrzów. Był nim pierwszy bieg pierwszej rundy sprintu mężczyzn, w którym udział wzięli Mateusz Rudyk, Rayan Helal i Denis Dmitriev. Polak był szybszy od rywali i to on został pierwszym zwycięzcą wyścigu w historii UCI Torowej Ligi Mistrzów, a także awansował do półfinału. Tam zmierzył się z Harrie’em Lavreysenem i Nicholasem Paulem. Niestety Mateusz Rudyk uległ obu zawodnikom i na tym etapie zakończył udział w rywalizacji.

W pozostałych biegach pierwszej rundy triumfowali właśnie Lavreysen i Paul, a także Jeffrey Hoogland, Mikhail Iakovlev i Stefan Boetticher. Do finału zakwalifikował się Lavreysen i Mikhail Iakovlev. Tam aktualny mistrz świata nie dał szans Rosjaninowi i sięgnął po triumf. W keirinie, który również wchodzi w skład konkurencji sprinterskich UCI Torowej Ligi Mistrzów, triumfował Stefan Boetticher, który po długim sprincie w finale wyprzedził Harrie’ego Lavreysena i Jeffreya Hooglanda. Mateusz Rudyk odpadł z rywalizacji w pierwszej rundzie, zajmując piątą pozycję w swoim biegu.

W klasyfikacji generalnej po pierwszej odsłonie zmagań prowadzi Harrie Lavreysen (37 punktów), przed Stefanem Boetticherem (33 punkty) i Jeffreyem Hooglandem (30 punktów). Mateusz Rudyk zajmuje dwunaste miejsce z dorobkiem 10 punktów.

W sprincie kobiet, zgodnie z przewidywaniami, najlepsze były Niemki – Lea Sophie Friedrich i Emma Hinze. W finale triumfowała ta aktualna mistrzyni świata – Hinze. W keirinie Niemka również była blisko zwycięstwa, jednak na ostatnich metrach została wyprzedzona przez Kelsey Mitchell, która jeszcze na 250 metrów do mety jechała na ostatniej pozycji. Popisała się jednak niesamowitym finiszem i udało jej się zwyciężyć. W „generalce” prowadzi Emma Hinze (37 punktów), przed Kelsey Mitchell (35 punktów) i Leą Sophie Friedrich (30 punktów).

W ramach UCI Torowej Ligi Mistrzów rozgrywane są też zmagania w konkurencjach średniodystansowych. Rywalizację mężczyzn zdominował Corbin Strong. Zaledwie 5-kilometrowy scratch obfitował w emocje – mniej więcej w połowie rywalizacji od grupy kolarzy oderwał się Sebastian Mora Vedri, do którego dojechali Claudio Imhof i Kelland O’Brien. Zawodnicy zgodnie współpracowali, ale zostali dogonieni na około 500 metrów do mety. Wtedy na atak zdecydował się Iuri Leitao. Portugalczyk przez pewien czas utrzymywał kilkunastometrową przewagę, jednak w końcówce szybszy od niego był Corbin Strong, który sięgnął po zwycięstwo. Alan Banaszek zajął 10. miejsce.

W wyścigu eliminacyjnym również triumfował Nowozelandczyk. W ostatnim sprincie był szybszy od Amerykanina Gavina Hoovera. Od początku rywalizacji w tyle stawki jechali Alan Banaszek i Iuri Leitao, który wielokrotnie był o włos od eliminacji. Gdy na torze zostało już tylko sześciu zawodników, Polak z Portugalczykiem przepychali się bark w bark, za co Banaszek musiał opuścić welodrom i został sklasyfikowany na szóstej pozycji. W klasyfikacji generalnej zajmuje siódme miejsce (16 punktów). Prowadzi Corbin Strong (40 punktów), przed Iurim Leitao (30 punktów) i Gavinem Hooverem (27 punktów).

W kobiecym scratchu peleton wyprzedził trzyosobowy odjazd, w którym znalazły się Maggie Coles-Lyster, Olivija Baleisyte i Hanna Tserakh i to właśnie w takiej kolejności zawodniczki wjechały na metę. Karolina Karasiewicz uplasowała się na 15. pozycji. To samo miejsce Polka zajęła w wyścigu eliminacyjnym, w którym triumfowała Katie Archibald, przed Kirsten Wild i Anitą Yvonne Stenberg. Archibald prowadzi w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 33 punktów, przed Maggie Coles-Lyster (30 punktów) i Oliviją Baleisyte (28 punktów). Karolina Karasiewicz zajmuje 15. miejsce (4 punkty).

Kolejna odsłona UCI Torowej Ligi Mistrzów odbędzie się 27 listopada w Poniewieżu na Litwie.

Poprzedni artykułUCI Torowa Liga Mistrzów: Zapowiedź
Następny artykułDBCs 3-dagesløb 2021: Cavendish, Van Schip, Archibald i Norman Hansen wśród gwiazd
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.