fot. Zesdaagse Gent

Zakończyły się zmagania w Zesdaagse Gent, odbywające się na welodromie Kuipke w Gandawie. Po triumf w sześciodniówce sięgnęli Robbe Ghys i Kenny De Ketele.

Ostatni dzień Zesdaagse Gent rozpoczął się tak samo, jak pięć poprzednich – od dwóch wyścigów punktowych. Tym razem zwyciężyli w nich Yoeri Havik (w parze z Janem-Willemem van Schipem) i Mark Cavendish (w parze z Iljo Keisse). Następnie rozegrano 500-metrową jazdę na czas, w której ponownie najlepsi byli Marc Hester i Tuur Dens.

W wyścigach za dernami triumfowali Belgowie – Kenny De Ketele (w parze z Robbe’em Ghysem) oraz, ponownie, Iljo Keisse. Następnie na welodromie w Gandawie rozegrano „supersprint” oraz wyścig eliminacyjny i rywalizację o najszybszy czas okrążenia. W pierwszej z tych konkurencji szans rywalom nie dał młody Jules Hesters, natomiast w kolejnych dwóch wyścigach zwyciężyli Kenny De Ketele i Robbe Ghys, dzięki czemu zrównali się punktami z Lasse Normanem Hansenem i Michaelem Mørkøv.

W decydującym madisonie wszystko na jedną kartę postawili Roger Kluge i Jasper De Buyst, którzy przed wyścigiem zajmowali trzecie miejsce. Przeskoczyli jednak barierę 300 punktów i tym samym nadrobili okrążenie, jednocześnie wysuwając się na prowadzenie. Niestety w trakcie zmagań doszło do groźnej kraksy, w której ucierpieli Mark Cavendish i Lasse Norman Hansen. Brytyjczyk, z powodu złamania dwóch żeber i  nie był w stanie kontynuować rywalizacji, natomiast Duńczyk wrócił do ścigania.

Wraz z Michaelem Mørkøvem nie byli jednak w stanie utrzymać tempa prowadzących i ostatecznie do zwycięzców, Kenny’ego De Ketele i Robbe’ego Ghysa, stracili 6 okrążeń, a w „generalce” zajęli trzecie miejsce. Drugą pozycję zajęli Jasper De Buyst i Roger Kluge.

W zmaganiach orlików z dużą przewagą triumfowali Belgowie – Noah Vandenbranden i Gianluca Pollefliet. Na drugim miejscu uplasowali się Brytyjczycy, Joshua Tarling i Noah Hobbs, a podium uzupełniła francuska para Clément Petit / Nicolas Hamon.

Pożegnania

W poprzednich dniach na welodromie w Gandawie pożegnano Michela Vaartena i Jolien D’hoore, natomiast w niedzielę publiczność i kolarze uhonorowali Kenny’ego De Ketele i Morgana Kneisky’ego, którzy w tym roku zakończą zawodowe kariery.

fot. Zesdaagse Gent

Wyniki

Poprzedni artykułZesdaagse Gent 2021: Lasse Norman Hansen i Michael Mørkøv wciąż prowadzą, Lotte Kopecky zwycięża w omnium
Następny artykułZesdaagse Gent 2021: Mark Cavendish złamał dwa żebra
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.