fot. Zesdaagse Gent

Na legendarnym welodromie Kuipke w Gandawie rozpocznie się dziś 80. edycja Zesdaagse Gent. W jednej z najbardziej prestiżowych sześciodniówek w kalendarzu wystartuje wiele gwiazd, toteż można spodziewać się wielkich emocji. 

Od wtorku do niedzieli na torze kolarskim w Gandawie rozegrana zostanie słynna sześciodniówka. Do końca tygodnia jedni z najlepszych kolarzy świata będą rywalizować na kultowym welodromie Kuipke. Codziennie od godziny 18.00 (poza niedzielą, kiedy zmagania rozpoczną się o 13.00), rozgrywane będą takie konkurencje, jak madison, wyścig eliminacyjny, jazda na czas czy wyścigi za derbami. W piątek odbędzie się madison, będący jednocześnie drugim Memoriałem Patricka Sercu, natomiast dzień później rozegrane zostanie omnium kobiet, w którym zobaczymy między innymi Lotte Kopecky czy Amy Pieters.

Jeśli chodzi o rywalizację mężczyzn – będzie ona odbywać się w elicie i wśród kolarzy U23. Faworytami głównej konkurencji są Duńczycy, Lasse Norman Hansen i Michael Morkov, którzy niedawno odnieśli zwycięstwo w trzydniówce na welodromie Ballerup w Danii. Dobrego występu można spodziewać się też po parze Mark Cavendish / Iljo Keisse – Belg został nazwany „Cesarzem Kuipke”, gdyż triumfował w sześciodniówce w Gandawie aż siedmiokrotnie!

Warto zwrócić też uwagę na takie duety, jak Jan-Willem van Schip / Yoeri Havik (aktualni mistrzowie Europy w madisonie), Kenny De Ketele / Robbie Ghys, Roger Kluge / Jasper De Buyst czy Fabio Van den Bossche / Vincent Hoppezak.

Pożegnania

Na welodromie Kuipke dojdzie też do kilku pożegnań. Tegoroczna sześciodniówka w Gandawie będzie ostatnią, w której zobaczymy jej czterokrotnego zwycięzcę, Kenny’ego De Ketele, który za kilka tygodni zakończy zawodową karierę. W sobotę pożegnana zostanie też Jolien D’Hoore, a dzień wcześniej Michel Vaarten – srebrny medalista igrzysk olimpijskich w jeździe na czas (1000 metrów), który po zakończeniu kariery między innymi zasiadał za sterami derny.

Transmisję na żywo będzie można śledzić w usłudze Proximus Pickx.

Lista startowa

Poprzedni artykułDBCs 3-dagesløb 2021: Lasse Norman Hansen i Michael Morkov triumfują
Następny artykułZesdaagse Gent 2021: Roger Kluge i Jasper De Buyst na czele
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.