fot. Alex Whitehead/SWpix.com

W ubiegłym tygodniu na welodromie w Palmie na Majorce zainaugurowano drugi sezon UCI Torowej Ligi Mistrzów. Dziś w Berlinie odbędą się zmagania w ramach drugiej rundy. Na starcie zobaczymy Urszulę Łoś, Mateusza Rudyka i Filipa Prokopyszyna.

W sobotę 12 listopada na Majorce rozpoczęła się tegoroczna edycja UCI Torowej Ligi Mistrzów. Podobnie jak w ubiegłym roku, zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach konkurencji sprinterskich (sprint + keirin) i średniodystansowych (scratch + wyścig eliminacyjny). Po pierwszej rundzie, w klasyfikacjach generalnych prowadzą: Shanne Braspennincx, Harrie Lavreysen (Holandia; sprint), a także Mark Stewart (Wielka Brytania) i Jennifer Valente (USA; średni dystans). Pełne „generalki” można znaleźć –> tutaj.

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, rywalizacja rozpocznie się tuż po 19.00 od sprintu, jednak tym razem na torze najpierw zobaczymy mężczyzn. Faworytem do zwycięstwa będzie oczywiście mistrz świata, Harrie Lavreysen, choć w ubiegłym tygodniu uległ Matthew Richardsonowi z Australii. Kolarz z Antypodów będzie chciał ponownie wyrwać zwycięstwo Lavreysenowi i wskoczyć na fotel lidera cyklu. Jeśli chodzi o pozostałych pretendentów do zajęcia czołowych miejsc w konkurencjach sprinterskich, nie można zapomnieć o Mateuszu Rudyku, który na Majorce, po bardzo dobrej jeździe, uplasował się na 3. pozycji w sprincie, a w klasyfikacji generalnej zajmuje 6. lokatę. Warto zwrócić też uwagę na Stefana Boettichera (Niemcy), który przed własną publicznością może być szczególnie zmotywowany, a także Mikhaila Iakovleva (Izrael), Kevina Quintero (Kolumbia) czy Jeffreya Hooglanda (Holandia), który nie rozpoczął dobrze tegorocznej edycji UCI Torowej Ligi Mistrzów.

Choć w błękitnej koszulce liderki cyklu do zmagań sprinterek przystąpi Shanne Braspennincx, to nie ona będzie główną faworytką. Oczy wszystkich obserwatorów będą zwrócone na Leę Sophie Friedrich (Niemcy), która – podobnie jak Boetticher – we własnej ojczyźnie może liczyć na znakomity wynik. Należy wspomnieć też o takich zawodniczkach, jak: Kelsey Mitchell (Kanada), Olena Starikova (Ukraina), Martha Bayona Pineda (Kolumbia) czy Urszula Łoś, która w ubiegłym tygodniu zakwalifikowała się do półfinału sprintu.

Po sprinterach i sprinterkach, na deski toru wyjdą zawodniczki specjalizujące się w średnim dystansie. Faworytkami do zajęcia czołowych pozycji w scratchu i wyścigu eliminacyjnym będą: Katie Archibald (Wielka Brytania), która będzie chciała odrobić straty poniesione w wyścigu eliminacyjnym, Jennifer Valente, Lily Williams (USA), a także Anita Yvonne Stenberg (Norwegia) czy dobrze odnajdująca się w dynamicznym formacie UCI Torowej Ligi Mistrzów Tania Calvo (Hiszpania), która jeszcze niedawno rywalizowała w konkurencjach sprinterskich. W tej kategorii w cyklu nie bierze udziału żadna Polka.

Wśród mężczyzn na starcie zobaczymy natomiast Filipa Prokopyszyna, zajmującego 12. miejsce w „generalce”. Warto przyglądać się też takim zawodnikom, jak: Sebastian Mora (Hiszpania), Mathias Guillemette, Dylan Bibic (Kanada) – mistrz świata w scratchu, Michele Scartezzini (Włochy) czy oczywiście Mark Stewart (Wielka Brytania), lider cyklu.

Program drugiej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów:

O zasadach UCI Torowej Ligi Mistrzów można przeczytać –> tutaj. Transmisja z rundy w Berlinie będzie dostępna od 18.30 w Eurosporcie 1, a także w Playerze/GCN+.

Poprzedni artykułZesdaagse Gent 2022: Fabio Van den Bossche i Yoeri Havik prowadzą po pierwszym dniu
Następny artykułUCI Torowa Liga Mistrzów 2022: Urszula Łoś i Mateusz Rudyk w czołówce
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.