Przedostatniego dnia rywalizacji w 6 Giorni delle Rose znów oglądaliśmy Polki i Polaków na czołowych lokatach.

W sesji porannej rozegrano pierwsze trzy konkurencje omnium kobiet – scratch, wyścig tempowy i wyścig eliminacyjny. W pierwszej z nich najszybsza była Elisa Balsamo (Włochy). Kolejne cztery pozycje zajęły Polki – Daria Pikulik, Nikola Wielowska, Nikol Płosaj i Łucja Pietrzak. Na ósmym miejscu uplasowała się Wiktoria Pikulik. W wyścigu tempowym Polki odgrywały główne role. Pierwsze dwie pozycje wywalczyły Daria Pikulik i Nikol Płosaj. Czwarta była Wiktoria Pikulik, a szóste miejsce zajęła Karolina Karasiewicz. Zwyciężczyni scratchu, Elisa Balsamo, uplasowała się na siódmej pozycji.

W wyścigu eliminacyjnym najlepsza była Balsamo, a drugie miejsce zajęła Daria Pikulik. Na początku drugiej dziesiątki, na jedenastej pozycji, uplasowała się Nikol Płosaj. Przed wyścigiem punktowym w omnium prowadziła Daria Pikulik (116), przed Elisą Balsamo (112) i Nikol Płosaj (92).

Od startu finałowej konkurencji oglądaliśmy wiele ataków – od rywalek próbowały oderwać się między innymi Wiktoria Pikulik i Karolina Karasiewicz. Druga z nich, wraz z Jarmilą Machacovą, Kristyną Burlovą (Czechy) i Alzbetą Bacikovą (Słowacja), zdołała nadrobić okrążenie.

Na kolejnych finiszach mogliśmy oglądać emocjonującą walkę Elisy Balsamo z Darią Pikulik. Niestety, na większości lotnych sprintów szybsza była Włoszka, przez co stale zbliżała się do Polki.

Ostatni, podwójnie punktowany finisz, po ataku na finałowym okrążeniu, padł łupem Łucji Pietrzak. Dalsze miejsca zajęły Elisa Balsamo i Daria Pikulik – dzięki punktom zdobytym na kresce, Włoszka zrównała się z Polką w klasyfikacji generalnej i wyprzedziła ją dzięki lepszemu miejscu w ostatnim sprincie. Podium uzupełniła Nikol Płosaj.

Wyniki omnium kobiet

Mężczyźni rozpoczęli wieczorne zmagania od rywalizacji o najszybszy czas okrążenia ze startu lotnego. Zwyciężył polski duet – Bartosz Rudyk / Wojciech Pszczolarski (21,050 s). Dalsze pozycje zajęły pary Matteo Donega / Mattia Pinazzi (21,094 s) oraz Arne Birkemose / Filip Prokopyszyn (21,163 s), którzy byli też trzeci w porannym madisonie.

Daniel Staniszewski i Szymon Sajnok uplasowali się na jedenastej pozycji, z czasem 22,076 s.

Wyniki okrążenia ze startu lotnego mężczyzn

Pod koniec dnia mężczyźni walczyli w madisonie. Na początku wyścigu doszło do kraksy, z powodu której musiał on zostać zneutralizowany. Po wznowieniu zmagań aktywnie jechali Szymon Sajnok i Daniel Staniszewski, którym w dwóch sprintach udało się uzbierać 6 punktów. Później rywalizację zdominowała para Benjamin Thomas i Donavan Grondin – Francuzi wygrali aż 9 sprintów (łącznie uzbierali 55 punktów) i z ogromną przewagą pokonali pozostałe duety. Podium uzupełniły pary Vlas Shichkin / Ilia Shchegolkov (23) i Elia Viviani / Simone Consonni (21).

Najlepiej z Polaków poradzili sobie Daniel Staniszewski i Szymon Sajnok (12), którzy uplasowali się na piątej pozycji.

Wyniki madisona mężczyzn

Po trzech konkurencjach, w klasyfikacji generalnej 6 Giorni delle Rose mężczyzn prowadzi rosyjski duet – Vlas Shichkin / Ilia Shchegolkov (34), przed parami Benjamin Thomas / Donavan Grondin (32) i Thery Schir / Tristan Marguet (20). Piąci są Arne Birkemose i Filip Prokopyszyn (15).

Na szóstej pozycji plasują się Szymon Sajnok i Daniel Staniszewski, a siódme miejsce zajmują Bartosz Rudyk i Wojciech Pszczolarski. Obie pary mają po 10 punktów.

Klasyfikacja generalna 6 Giorni delle Rose mężczyzn przed ostatnim dniem zmagań

Program szóstego dnia rywalizacji (5 lipca)

Informacje na temat programu zawodów, listy startowej i transmisji można znaleźć TUTAJ.

Poprzedni artykuł6 Giorni delle Rose 2021: Szymon Sajnok drugi w wyścigu eliminacyjnym, Filip Prokopyszyn trzeci w madisonie