fot. Piotr Łabaziewicz

Dotarliśmy do półmetka mistrzostw Europy w Grenchen. Trzeci dzień zmagań upłynie głównie pod znakiem sprintu, w którym rywalizować będą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Na torze odbędzie się też omnium kobiet, a także scratch i indywidualny wyścig na dochodzenie mężczyzn.

Na przestrzeni całego dnia w Grenchen będą rozgrywane pierwsze rundy sprintu mężczyzn i omnium kobiet. W pierwszej z tych konkurencji zobaczymy dwóch Polaków – Rafała Sarneckiego i Mateusza Rudyka, czwartego zawodnika ubiegłorocznych mistrzostw świata. Wtedy w czołowej czwórce znaleźli się dwaj Australijczycy – Matthew Glaetzer i Matthew Richardson, późniejszy triumfator UCI Torowej Ligi Mistrzów.

Jako że obaj zawodnicy nie mogą wziąć udziału w mistrzostwach Europy, głównymi i zdecydowanymi faworytami będą Holendrzy – Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland – którzy od lat dominują w światowym sprincie. Nie można nie wspomnieć też o Sebastienie Vigierze – Francuz, pod nieobecność Holendrów, sięgnął w ubiegłym roku po zwycięstwo w mistrzostwach Europy. Warto zwrócić też uwagę na Jacka Carlina, Hamisha Turnbulla (Wielka Brytania), Mikhaila Yakovleva (Izrael) czy Rayana Helala (Francja).

Dziś rozegrane zostaną kwalifikacje oraz pierwsze trzy rundy zawodów. Półfinały i finały odbędą się w sobotę. W piątek na tor wyjadą natomiast sprinterki, które awansowały do 1/2 finału – pary wyścigów utworzą Pauline Sophie Grabosch (Niemcy) i Mathilde Gros (Francja), a także Lea Sophie Friedrich (Niemcy) i Sophie Capewell (Wielka Brytania). Faworytkami wyścigów są Mathilde Gros – aktualna mistrzyni świata i srebrna medalistka mistrzostw Europy w Monachium – oraz Lea Sophie Friedrich, druga zawodniczka ubiegłorocznych mistrzostw globu, które zostały rozegrane w Saint-Quentin-en-Yvelines.

Polki – Nikola Sibiak i Paulina Petri – zakończyły zmagania na 1/8 finału.

W omnium Polskę będzie reprezentowała Daria Pikulik, która w środowym scratchu zdobyła brązowy medal. W rozmowie z naszym portalem polska zawodniczka zapowiadała, że liczy na kolejny krążek w kolarskim wieloboju. Ubiegłoroczne mistrzostwa Europy w tej konkurencji zakończyła na trzeciej pozycji. Mistrzynią Europy została wtedy Rachele Barbieri (Włochy), która również stanie dziś na starcie.

Polka i Włoszka nie są jedynymi pretendentkami do zajęcia medalowych pozycji. Wśród nich należy wymienić też: Lotte Kopecky (Belgia – tegoroczną mistrzynię Europy w wyścigu eliminacyjnym), Maike van der Duin (Holandia) i Marię Martins (Portugalia), które zakończyły ubiegłoroczne mistrzostwa świata na podium, a także: Clarę Copponi (Francja), Katie Archibald (Wielka Brytania), Amalie Dideriksen (Dania) czy Anita Yvonne Stenberg (Norwegia).

Średniodystansowcy będą dziś rywalizować w scratchu – w biało-czerwonych barwach zobaczymy w nim Filipa Prokopyszyna. Tytułu sprzed roku będzie bronił Portugalczyk Iuri Leitao, który powalczy o swoje trzecie mistrzostwo Europy w wyścigu na kreskę. Jego największymi rywalami powinni być tacy kolarze, jak: Donavan Grondin (Francja), były mistrz świata w scratchu, a także Tuur Dens (Belgia), Roy Eefting (Holandia) czy Albert Torres Barcelo (Hiszpania), mający w swoim dorobku medale światowego czempionatu w tej konkurencji, oraz Oliver Wood (Wielka Brytania) czy Tim Torn Teutenberg (Niemcy), triumfator środowego wyścigu eliminacyjnego.

W piątek rozegrany zostanie też indywidualny wyścig na dochodzenie mężczyzn, w którym zabraknie Filippo Ganny. Pod jego nieobecność, głównym faworytem rywalizacji wydaje się jego młodszy rodak, Jonathan Milan, będący w znakomitej dyspozycji. W ubiegłym roku zajął on drugą pozycję w mistrzostwach świata w Saint-Quentin-en-Yvelines. W Monachium, w kontynentalnym czempionacie najlepszy był natomiast Nicolas Heinrich (Niemcy), który ponownie może powalczyć o medal. Warto zwrócić też uwagę na innego młodego Niemca, Tobiasa Bucka-Gramcko, a także takich zawodników, jak: Manilo Moro (Włochy), Dana Bighama, Charliego Tanfielda (Wielka Brytania), Corentina Ermenaulta (Francja) czy Claudio Imhofa (Szwajcaria).

W kwalifikacjach do indywidualnego wyścigu na dochodzenie wystartuje dwóch Polaków – Kacper Majewski i Bartosz Rudyk.

Live timing i listy startowe

Program trzeciego dnia rywalizacji:

Transmisje z trzeciego dnia rywalizacji w mistrzostwach Europy będą dostępne w Eurosporcie 1, Eurosporcie Extra i GCN+ od 17.55 oraz na sport.tvp.pl od 17.35.

Poprzedni artykułGrenchen 2023: Patrycja Lorkowska 6. w wyścigu eliminacyjnym
Następny artykułGrenchen 2023: Mateusz Rudyk w półfinale mistrzostw Europy
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.