fot. UEC

Zakończyła się pierwsza sesja drugiego dnia mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, które odbywają się w Monachium. Do biegów o brąz zakwalifikowały się polskie drużyny sprinterskie.

Rywalizacja w pierwszej rundzie sprintu drużynowego otworzyła drugi dzień zmagań w mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym. Do finału A kobiet zakwalifikowały się główne faworytki – Niemki (Emma Hinze, Lea Sophie Friedrich, Pauline Grabosch; 38,114 s) i Holenderki (Kyra Lamberink, Hetty van der Wouw, Shanne Braspennincx; 38,474 s). O brązowy medal w sesji popołudniowej powalczą reprezentantki Polski – Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak, które uzyskały czas 38,970 s. W swoim biegu zmierzą się z Francuzkami (Clara Copponi, Taky Marie Divine Kouame, Julie Michaux; 39,150 s). Pierwszej rundy, z powodu upadku Sophie Capewell i Emmy Finucane, nie ukończyły Brytyjki.

W biegu o brąz zobaczymy też polskich sprinterów – Patryka Rajkowskiego, Mateusza Rudyka i Rafała Sarneckiego. Tercet z czasem 35,664 s pokonał w pierwszej rundzie Niemców – wynik ten dał Biało-Czerwonym awans do finału B, w którym powalczą o brąz z Brytyjczykami (Jack Carlin, Alistair Fielding, Hamish Turnbull; 35,196 s). Kolarze z Wielkiej Brytanii uzyskali czas o zaledwie 0,002 s gorszy od Francuzów (Sebastien Vigier, Rayan Helal, Timmy Gillion), którzy utworzą finałową parę z rewelacyjnymi Holendrami (Roy van den Berg, Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland; 34,810 s). „Pomarańczowi” jako jedyni zeszli poniżej 35 sekund.

W pierwszej sesji rozegrano też biegi pierwszej rundy drużynowego wyścigu na dochodzenie. Do finału A w zmaganiach kobiet awansowały Niemki (Lisa Brennauer, Mieke Kroeger, Lisa Klein, Franziska Brausse; 4:14,665) i Włoszki (Rachele Barbieri, Letizia Paternoster, Vittoria Guazzini, Silvia Zanardi; 4:14,442), które rzutem na taśmę były lepsze od Francuzek (4:14,489). Victorie Berteau, Marion Borras, Clara Copponi i Balentine Fortin wieczorem powalczą w finale B z Brytyjkami (Neah Evans, Josie Knight, Anna Morris, Jessica Roberts; 4:18,455).

Polki – Olga Wankiewicz, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj i Tamara Szalińska – zostały doścignięte przez Irlandki.

O złote medale i gwieździste koszulki w rywalizacji mężczyzn powalczą natomiast Duńczycy (Carl-Frederik Bevort, Tobias Hansen, Rasmus Pedersen, Robin Skivild), którzy w swoim biegu zdołali doścignąć Włochów, a także Francuzi (Quentin Lafargue, Thomas Boudat, Valentin Tabellion, Benjamin Thomas). Uzyskali oni czas 3:52,110.

W biegu o brąz zobaczymy Brytyjczyków (Rhys Britton, William Tidball, Oliver Wood, Charlie Tanfield; 3:55,413) i Niemców (Tobias Buck-Gramcko, Nicolas Heinrich, Leon Rohde, Theo Reinhardt; 3:53,197).

Reprezentacja Polski w składzie: Kacper Majewski, Alan Banaszek, Bartosz Rudyk i Daniel Staniszewski pokonała 4 kilometry w czasie 4:01:497, co w ostatecznym rozrachunku dało 7. miejsce.

Pełne wyniki można znaleźć TUTAJ. Zapowiedź drugiego dnia mistrzostw Europy jest dostępna TUTAJ.

Poprzedni artykułDan Bigham podejmie próbę pobicia rekordu świata w jeździe godzinnej w przyszłym tygodniu!
Następny artykułMonachium 2022: Brązowe medale sprinterek i Nikoli Wielowskiej
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.