fot. UCI

Jeden z najbardziej niesamowitych kolarzy na świecie – Filippo Ganna – podejmie jutro próbę pobicia rekordu globu w jeździe godzinnej. Pytanie nie brzmi raczej „czy”, a „o ile” poprawi on najlepszy wynik, należący obecnie do Dana Bighama?

Nadszedł długo wyczekiwany moment – już jutro (8 października) Filippo Ganna spróbuje pobić rekord świata w jeździe godzinnej. Włoch ścigający się na co dzień w barwach ekipy INEOS Grenadiers przystąpi do swojej próby w sobotni wieczór na welodromie w Grenchen.

Wyzwanie, jakie postawił sobie Filippo Ganna, nie będzie łatwe – obecny rekord należy do Dana Bighama, inżyniera ds. wydajności w ekipie INEOS Grenadiers, który w sierpniu, również w Grenchen, w ciągu godziny przejechał 55,548 kilometra, znacząco bijąc tym samym rekord Victora Campenaertsa. Mimo tego, biorąc pod uwagę wyczyny Filippo Ganny na szosie i na torze, wydaje się bardzo prawdopodobne, że jutro poznamy nowego rekordzistę świata w jeździe godzinnej.

Sprzęt

Przemawiają za tym nie tylko niewątpliwa siła fizyczna i wytrzymałość włoskiego kolarza, ale też niezwykle innowacyjny sprzęt, mający ułatwić Gannie pobicie rekordu swojego starszego kolegi. W oczy szczególnie rzuca się jedyny w swoim rodzaju rower – Pinarello Bolide F HR 3D, zbudowany na ramie w całości wydrukowanej w drukarce 3D. Jest to pierwszy tego typu rower – dotychczas z technologii druku 3D korzystano „jedynie” przy tworzeniu niewielkich komponentów, jak kokpit.

https://twitter.com/INEOSGrenadiers/status/1577255908945858562?s=20&t=RvEyFULfhw0c2MSA6OD9uA

Dzięki użyciu tej technologii, inżynierowie z Pinarello mogli osiągnąć taki kształt ramy, którego nie dałoby się stworzyć za pomocą tradycyjnych metod – rower jest idealnie skrojony pod ciało Filippo Ganny.

– Ciągła innowacja i rozwój są fundamentami sukcesu, jeśli chcesz zbudować najszybszy rower czasowy na tor. Od rekordu godzinnego Miguela Induraina, do niedawnych złotych medali w wyścigu na dochodzenie w Tokio, Pinarello zawsze ustawiało najwyższe standardy w tej dziedzinie. Bliska praca z Filippo Ganną i zespołem INEOS Grenadiers w celu rozwoju tego rewolucyjnego produktu jest częścią DNA naszej firmy

– mówił Fausto Pinarello, prezes marki Pinarello, cytowany przez VeloNews.

Na prototypowym rowerze Pinarello Bolide F HR 3D obecny rekord świata w jeździe godzinnej ustanowił Dan Bigham. Maszyna waży ponad 9 kilometrów, jednak – jak mówi Filippo Ganna – po ustabilizowaniu prędkości na wysokim poziomie nie będzie miało to większego znaczenia.

fot. INEOS Grenadiers
fot. INEOS Grenadiers
fot. INEOS Grenadiers

Dodatkowo, Włoch będzie korzystał ze sprzętu innych partnerów ekipy INEOS Grenadiers, w tym kasku KASK Bambino Pro Evo i kombinezonu marki BioRacer.

Na co stać Filippo Gannę?

Wielokrotny mistrz świata swoimi wyczynami na torze i na szosie wielokrotnie potwierdzał, że należy stawiać go w roli głównego faworyta do ustanowienia rekordu świata w jeździe godzinnej, który nie będzie w zasięgu innych zawodników przez wiele lat.

Presja ciążąca na Filippo Gannie jest ogromna – wszyscy liczą, że znacznie pobije on wynik Dana Bighama, wynoszący 55,548 kilometra. W ubiegłym tygodniu na welodromie we włoskim Montichiari kolarz INEOS Grenadiers przeprowadził 35 minutową próbę. W tym czasie wykręcił średnią 56,169 km/h, jednak utrzymanie takiego tempa przez całą godzinę nie będzie prostym zadaniem.

– Sprawdzaliśmy bardziej konserwatywne tempo przed mistrzostwami świata [na szosie]. Zobaczyliśmy, że jestem w stanie pojechać mocniej, niż myśleliśmy. Zobaczymy, co będziemy w stanie osiągnąć. Podczas próby zadecyduję o swoim tempie

– mówił Filippo Ganna, cytowany przez VeloNews, na piątkowej konferencji prasowej.

– W trakcie treningu kręciłem czasy 16,5 [sekundy na okrążenie], podczas 35-minutowej próby było to 16 i 15,8. Wszystko zależy

– dodał.

Czy Filippo Ganna zdoła przezwyciężyć ból i dyskomfort i poprawić wynik Dana Bighama? A może będzie w stanie przejechać dłuższy dystans niż Chris Boardman w 1996 roku (56,375 km)? Przekonamy się już jutro wieczorem.

Transmisja z próby pobicia rekordu świata w jeździe godzinnej przez Filippo Gannę będzie dostępna w sobotę 8 października od 19.45 między innymi na kanałach społecznościowych UCI i INEOS Grenadiers.

Poprzedni artykułAnna Rząsowska mistrzynią świata masters w wyścigu na dochodzenie
Następny artykułFilippo Ganna nowym rekordzistą świata w jeździe godzinnej!
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.