fot. Alex Broadway/SWpix.com

Wielkimi krokami zbliża się trzecia odsłona UCI Torowej Ligi Mistrzów, która odbędzie się w Saint-Quentin-en-Yvelines we Francji. Do sobotniej rywalizacji w błękitnych strojach liderek i liderów cyklu przystąpią: Harrie Lavreysen, Martha Bayona Pineda, Mathias Guillemette i Jennifer Valente.

W ramach UCI Torowej Ligi Mistrzów kolarze i kolarki rywalizują w konkurencjach sprinterskich i średniodystansowych. Tylko w dwóch kategoriach – sprincie mężczyzn i średnim dystansie kobiet – nie doszło do zmiany na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu.

W sprincie mężczyzn pierwsze miejsce wciąż zajmuje mistrz świata – Harrie Lavreysen (Holandia), który zgromadził na swoim koncie 74 punkty. Holender czuje jednak na plecach oddech Matthew Richardsona (Australia), który dwukrotnie był od niego lepszy w sprincie indywidualnym i ma do niego zaledwie 2 oczka straty. Na trzeciej pozycji plasuje się natomiast solidny Stefan Boetticher (Niemcy), który w Berlinie – przed własną publicznością – zdobył 28 punktów, a łącznie zebrał ich 58. Na dalszych pozycjach, z większą stratą, plasują się Kolumbijczycy – Kevin Quintero i Santiago Ramirez (po 39 punktów), a także Mateusz Rudyk mający na swoim koncie 35 oczek.

W rywalizacji kobiet w średnim dystansie, koszulka liderki pozostała w rękach Jennifer Valente (USA; 66), która zanotowała kolejne dwa solidne występy, zajmując drugie miejsce w scratchu i wyścigu eliminacyjnym. Dwukrotnie lepsza była od niej Katie Archibald (Wielka Brytania; 60), która triumfowała w trzech z czterech konkurencji – nie wyszedł jej jedynie wyścig eliminacyjny na Majorce, kiedy to jako pierwsza pożegnała się z rywalizacją. Różnica między dwiema anglojęzycznymi zawodniczkami, a resztą stawki, jest widoczna nie tylko na torze, ale i w klasyfikacji generalnej. Po dwóch rundach trzecie miejsce zajmuje Lily Williams (USA; 43), a czwarta jest Sarah van Dam (Kanada; 40).

Do zmian na prowadzeniu doszło natomiast w średnim dystansie mężczyzn. Po dobrych występach w scratchu i wyścigu eliminacyjnym, z drugiego na pierwsze miejsce przesunął się Mathias Guillemette (Kanada), który ma na swoim koncie 55 punktów. O 5 mniej uzbierał dotychczasowy lider – Mark Stewart (Wielka Brytania) – natomiast 7 oczek do prowadzącego Kanadyjczyka traci Claudio Imhof (Szwajcaria), który w Berlinie poradził sobie zdecydowanie lepiej niż na Majorce. Po pechowym występie w Niemczech, 16. pozycję w „generalce” zajmuje Filip Prokopyszyn (10).

W konkurencjach sprinterskich kobiet czołowa czwórka mieści się w zaledwie pięciu punktach. 49 oczek na przestrzeni dwóch rund uzbierała Martha Bayona Pineda (Kolumbia), dzięki czemu plasuje się na pierwszej pozycji. Jej przewaga jest jednak bardzo mała – punkt traci do niej Kelsey Mitchell (Kanada), a trzy oczka mniej ma na swoim koncie Mathilde Gros (Francja). Kanadyjka i Francuzka zwyciężały odpowiednio w sprincie i keirinie, jednak to regularność w obu konkurencjach zagwarantowało Kolumbijce prowadzenie.

Czwarte miejsce zajmuje natomiast Shanne Braspennincx (Holandia) – mistrzyni olimpijska w keirinie ma 4 punkty straty do liderki. Urszula Łoś po bardzo dobrym występie w keirinie plasuje się obecnie na 10. pozycji (27).

Podsumowanie zmagań w Berlinie

Pełne wyniki drugiej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów

Kolejna runda UCI Torowej Ligi Mistrzów odbędzie się w Saint-Quentin-en-Yvelines w przyszłą sobotę. Transmisja będzie dostępna w Eurosporcie 1, a także Playerze/GCN+ od 18.30.

Poprzedni artykułZesdaagse Gent 2022: Lindsay De Vylder i Robbe Ghys triumfują
Następny artykułUCI Torowa Liga Mistrzów 2022: Zapowiedź trzeciej rundy
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.