Na Majorce rozpoczęła się tegoroczna edycja UCI Torowej Ligi Mistrzów. Po pierwszej rundzie cyklu, błękitne koszulki dla liderów i liderek klasyfikacji generalnych założyli: Harrie Lavreysen, Shanne Braspennincx, Mark Stewart i Jennifer Valente.

Wczoraj wieczorem wystartowała tegoroczna edycja najbardziej medialnego cyklu – UCI Torowej Ligi Mistrzów. Podczas kilkugodzinnych zmagań na welodromie w Palmie na Majorce, kolarki i kolarze rywalizowali w sprincie, keirinie, a także scratchu i wyścigu eliminacyjnym.

Po rozegraniu dwóch konkurencji z każdej kategorii, poznaliśmy pierwszych liderów i liderki cyklu, które w Berlinie zaprezentują się w błękitnych koszulkach. Dzięki zwycięstwie w keirinie i zajęciu drugiego miejsca w sprincie, w „generalce” konkurencji krótkodystansowych mężczyzn prowadzi Harrie Lavreysen (Holandia), który tęczową koszulkę zamieni na błękitny kombinezon lidera cyklu. Holender ma na swoim koncie 37 punktów, a tylko dwa mniej zdobył Matthew Richardson (Australia) – triumfator sprintu mężczyzn. Kolejną lokatę zajmuje solidny Stefan Bötticher (Niemcy), który zgromadził wczoraj 30 punktów. Dalej straty do czołówki są nieco mniejsze – szósty w klasyfikacji generalnej jest Mateusz Rudyk – Polak w sobotę zajął trzecie miejsce w sprincie, za co zdobył 15 oczek.

Konkurencje średniodystansowe mężczyzn padały łupem dość nieoczekiwanych zawodników – w scratchu zwyciężył Mark Stewart (Wielka Brytania), a w wyścigu eliminacyjnym triumfował Mathias Guillemette (Kanada). To oni otwierają klasyfikację generalną cyklu, mając na swoim koncie odpowiednio 35 i 30 punktów. Na podium plasuje się też Sebastian Mora Vedri (Hiszpania), który przed własną publicznością zgromadził 28 oczek. Dwunaste miejsce po pierwszej rundzie zajmuje Filip Prokopyszyn (10 punktów).

Nieudany start zaliczył Dylan Bibic (Kanada) – aktualny mistrz świata w scratchu zdobył zaledwie 3 oczka i zajmuje przedostatnie miejsce.

Po scratchu kobiet, wydawało się, że po raz kolejny w UCI Torowej Lidze Mistrzów będziemy oglądać dominację Katie Archibald (Wielka Brytania), Zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji cyklu pewnie wygrała pierwszą konkurencję, jednak w drugiej – wyścigu eliminacyjnym – odpadła jako pierwsza. Z tego powodu, w klasyfikacji generalnej plasuje się na szóstej pozycji, z dorobkiem 20 punktów.

Liderką jest Jennifer Valente (USA), która jako jedyna dwukrotnie meldowała się na podium. Amerykanka, mistrzyni olimpijska w omnium, ma na swoim koncie 32 puntkty. Na drugiej pozycji ex aequo plasują się aż cztery zawodniczki – Anita Yvonne Stenberg (Norwegia), Lily Williams (USA), Sarah van dam (Kanada) i Tania Calvo (Hiszpania). Wszystkie cztery kolarki zdobyły wczoraj 24 punkty.

Jedyną liderką klasyfikacji generalnej, która ani razu nie wzniosła wczoraj rąk w geście triumfu, jest Holenderka Shanne Braspennincx – pierwsza zawodniczka „generalki” sprinterskich konkurencji wśród kobiet. Mistrzyni olimpijska w keirinie w swojej koronnej konkurencji uplasowała się na czwartej pozycji – na tym samym miejscu została też sklasyfikowania w sprincie, po zajęciu drugiej lokaty w biegu półfinałowym. Braspennincx ma na swoim koncie 26 punktów – o dwa więcej od drugiej w klasyfikacji Oleny Starikovej (Ukraina).

Ukrainka zajęła trzecie miejsce w sprincie, a w keirinie uplasowała się na siódmej pozycji. Trzecie miejsce w „generalce” Martha Bayona Pineda (Kolumbia), zwyciężczyni keirinu, która w dwóch konkurencjach uzbierała 22 oczka – tyle samo, co Lea Sophie Friedrich (Niemcy). Na dwunastej pozycji, z dorobkiem 12 punktów, plasuje się Urszula Łoś, która awansowała wczoraj do półfinału sprintu, gdzie zajęła trzecie miejsce. Dość odległą, ósmą lokatę, zajmuje jedna z czołowych sprinterek – Kelsey Mitchell (Kanada; 17 punktów) – która z powodu relegacji nie zdobyła punktów w sprincie indywidualnym.

Podsumowanie pierwszej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów można znaleźć –> tutaj.

O zasadach UCI Torowej Ligi Mistrzów można przeczytać –> tutaj. Kolejna runda cyklu zostanie rozegrana 19 listopada w Berlinie. Transmisja będzie dostępna od 18.30 w Eurosporcie 1, a także w Playerze/GCN+.

Poprzedni artykułUCI Torowa Liga Mistrzów 2022: Dobre występy Urszuli Łoś i Mateusza Rudyka na otwarcie
Następny artykułDBCs 3-dagesløb 2022: Van den Bossche i De Vylder wygrywają wśród mężczyzn, Knight i Evans wśród kobiet