fot. UCI Track Champions League / SWpix.com

Nadszedł czas na rozpoczęcie najbardziej widowiskowego cyklu zawodów w kolarstwie torowym – już dziś na torze w Palmie na Majorce wystartuje UCI Torowa Liga Mistrzów. Na starcie cyklu staną: Urszula Łoś, Mateusz Rudyk i Filip Prokopyszyn.

Rusza druga edycja UCI Torowej Ligi Mistrzów – jednego z najbardziej prestiżowych, torowych cyklów, z gwiazdorską obsadą i widowiskowym formatem. Zawodnicy i zawodniczki rozpoczną dziś rywalizację w konkurencjach sprinterskich i średniodystansowych – więcej o zasadach cyklu można przeczytać –> tutaj.

Zawodnicy i zawodniczki rywalizujący w konkurencjach krótkodystansowych będą ścigać się w sprincie i keirinie. Głównym faworytem zmagań mężczyzn jest Harrie Lavreysen (Holandia), absolutny dominator, który zwyciężył też w ubiegłorocznej edycji cyklu. Warto zwrócić też uwagę na innego Holendra – Jeffreya Hooglanda. O najwyższe lokaty mogą powalczyć też Matthew Richardson (Australia) – srebrny medalista mistrzostw świata w sprincie, a także: Kevin Quintero (Kolumbia), Mikhail Yakovlev (Izrael), Mohd Azizulhasni Awang (Malezja) czy Mateusz Rudyk, który w mistrzostwach świata uplasował się na czwartej pozycji w sprincie.

Wśród kobiet zobaczymy natomiast Urszulę Łoś – srebrną medalistkę tegorocznych mistrzostw Europy w keirinie. Na starcie zabraknie natomiast Emmy Hinze, czyli ubiegłorocznej zwyciężczyni. Pod jej nieobecność, o triumf powinny powalczyć między innymi utalentowane Francuzki – Mathilde Gros i Taky Marie Divine Kouame – a także Kelsey Mitchell (Kanada) czy Lea Sophie Friedrich (Niemcy).

Ze względu na rozpoczynający się sezon sześciodniówek, a także częste łączenie toru z szosą przez czołowych zawodników i zawodniczki, listy startowe konkurencji średniodystansowych prezentują się nieco mniej okazale, ale i tak nie ma na co narzekać. Tytułu wśród mężczyzn będzie bronił Amerykanin Gavin Hoover. Oprócz niego, w walkę o czołowe pozycje powinni włączyć się Sebastian Mora (Hiszpania), Oliver Wood (Wielka Brytania) czy aktualny mistrz świata w scratchu, Dylan Bibic (Kanada). Tu również nie zabraknie polskiego akcentu – w tegorocznej edycji UCI Torowej Ligi Mistrzów wystartuje bowiem Filip Prokopyszyn, były brązowy medalista mistrzostw Europy elity w wyścigu eliminacyjnym.

W zmaganiach kobiet w ubiegłym roku triumfowała Katie Archibald (Wielka Brytania) i to ona będzie główną faworytką do zwycięstwa w tegorocznej edycji cyklu. Zagrozić mogą jej między innymi: jej rodaczka – Laura Kenny, a także Jennifer Valente (USA) – aktualna mistrzyni olimpijska w omnium, oraz takie zawodniczki, jak Rachele Barbieri (Włochy), Maggie Coles-Lyster (Kanada) czy Anita Yvonne Stenberg (Norwegia). W konkurencjach średniodystansowych kobiet niestety nie zobaczymy żadnej Polki.

Organizatorzy zachęcają do zainstalowania oficjalnej aplikacji cyklu, która pozwoli na śledzenie różnego rodzaju danych (prędkość, kadencja, tętno, moc…), a także na porównywanie zawodników i zawodniczek w trakcie trwania zawodów.

Pula nagród całego cyklu to pół miliona euro.

Transmisję z tego pierwszej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów będzie można śledzić na antenie Eurosportu 1, a także w Playerze/GCN+ od 18.30.

Program pierwszej rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów:

Listy startowe: sprint, średni dystans

Poprzedni artykułDBCs 3-dagesløb 2022: Philip Heijnen i Vincent Hoppezak prowadzą po pierwszym dniu rywalizacji
Następny artykułDBCs 3-dagesløb 2022: Bez zmian na prowadzeniu
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.