fot. UCI Track Champions Legue / SWpix.com

W ciągu najbliższych dwóch dni, w Londynie, rozegrane zostaną kolejne dwie rundy UCI Torowej Ligi Mistrzów. Po dwóch odsłonach cyklu, w poszczególnych klasyfikacjach prowadzą Emma Hinze, Harrie Lavreysen, Katie Archibald i Sebastian Mora Vedri.

Ze względu na odwołanie rundy w Tel Awiwie, dziś i jutro zostaną rozegrane dwa ostatnie zmagania wchodzące w skład UCI Torowej Ligi Mistrzów. Na welodromie w Londynie, jak na Majorce i w Poniewieżu, zawodniczki i zawodnicy będą rywalizować w sprincie (sprint + keirin) i średnim dystansie (wyścig eliminacyjny + scratch).

Po dwóch rundach, w klasyfikacji sprintu mężczyzn, z dorobkiem 77 punktów, prowadzi Holender Harrie Lavreysen, który, jak dotąd, wygrał 3/4 konkurencje. Na drugiej pozycji plasuje się Stefan Boetticher, tracący do mistrza świata w sprincie i keirinie 18 punktów. Trzecią pozycję zajmuje Jeffrey Hoogland (47 punktów), lecz ze względu na bliski kontakt z zakażoną koronawirusem Shanne Braspennincx, nie weźmie udziału w londyńskich rundach.

W „generalce” sprintu kobiet różnica między pierwszą Emmą Hinze, a drugą Leą Sophie Friedrich, również wynosi 18 punktów (Hinze – 74 pkt.; Friedrich – 56 pkt.). Trzecia jest Kelsey Mitchell, która na Majorce i w Poniewieżu uzbierała łącznie 50 „oczek”.

Wygląda więc na to, że zarówno w sprincie mężczyzn, jak i w sprincie kobiet, szanse na przegonienie świetnie dysponowanych liderów są nikłe.

Ciekawie zapowiadają się zmagania w średnim dystansie kobiet i mężczyzn. Wśród pań przez pierwsze dwie rundy mogliśmy oglądać walkę Katie Archibald (73 pkt.) z Maggie Coles-Lyster (60 pkt.) i najprawdopodobniej to jedna z tych kolarek zostanie pierwszą w historii zwyciężczynią UCI Torowej Ligi Mistrzów w średnim dystansie. W rywalizacji mężczyzn różnice są jeszcze mniejsze – lidera – Sebastiana Morę Vedriego (59 pkt.) – i trzeciego zawodnika, Gavina Hoovera (53 pkt.), dzieli zaledwie sześć punktów. Między nimi, z dorobkiem 57 oczek, plasuje się Nowozelandczyk Corbin Strong, który na Majorce ustrzelił dublet, wygrywając zarówno scratch, jak i wyścig eliminacyjny. Nie można skreślać też Iuriego Leitao, zajmującego czwartą pozycję (44 pkt.).

Jeśli chodzi o Polaków – w sprincie mężczyzn 10. pozycję zajmuje Mateusz Rudyk (24 pkt.), w średnim dystansie mężczyzn Alan Banaszek plasuje się na 11. miejscu (27 pkt.), natomiast Karolina Karasiewicz zajmuje 15. lokatę (11 pkt.).

Rywalizację w Londynie będzie można śledzić na antenie Eurosport 1 (również w Playerze i GCN) w piątek od godziny 20.00 i w sobotę od 19.45.

Zapowiedź całego cyklu

Wyniki pierwszej rundy

Wyniki drugiej rundy

Poprzedni artykułUCI Torowa Liga Mistrzów: Jeffrey Hoogland, Shanne Braspennincx i Laurine van Riessen nie wystartują w Londynie
Następny artykułUCI Torowa Liga Mistrzów: Alan Banaszek drugi w wyścigu eliminacyjnym!
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.